Reklama

Polityka i prawo

Rosyjski haker przyznał się do winy. Tryumf amerykańskiej prokuratury

Fot. ResoluteSupportMedia/flickr
Fot. ResoluteSupportMedia/flickr

Rosyjski haker odpowiedzialny za udział w masowym cyberataku wymierzonym w koncern JPMorgan Chase & Co oraz inne firmy sektora finansowego, w wyniku którego mogło ucierpieć nawet 100 milionów osób, przyznał się do winy. Sprawa toczyła się w amerykańskim sądzie federalnym – informuje Reuters.

Podczas rozprawy 36-letni Andrei Tyurin przyznał się do winy i odpowie za sześć zarzutów, w tym oszustw elektronicznych, udziału w zorganizowanym cyberataku oraz nielegalne pozyskiwanie danych osobowych klientów poszkodowanych firm. Rosjanin zostanie skazany 13 lutego przez sędziego USA Laurę Taylor Swain na Manhattanie.

Andrei Tyurin został aresztowany w zeszłym roku na terenie Gruzji na specjalny wniosek władz Stanów Zjednoczonych. Adwokat oskarżonego, Florian Miedel, odmawia komentarza w tej sprawie.

Jak informuje Reuters, koncern JPMorgan w 2014 roku padł ofiarą cyberataku, w wyniku którego ujawnione zostały informacje na temat około 83 milionów użytkowników. Incydent naruszył również systemy innych przedsiębiorstw, w tym E * Trade Financial Corp, Scottrade Inc oraz Dow Jones & Co czy News Corp. Według prokuratury liczba poszkodowanych klientów może wynosić nawet ponad 100 milionów osób.

Komentarze