Polityka i prawo
Rosyjscy cyberprzestępcy mogli naruszyć bezpieczeństwo systemów Partii Republikańskiej
Rosyjscy cyberprzestępcy z grupy Cozy Bear to główni podejrzani ws. włamu do firmy Synnex obsługującej Komitet Narodowy Partii Republikańskiej – informują w środę amerykańskie media, które podkreślają, że do incydentu doszło w tym samym czasie, w którym z użyciem ransomware zaatakowano spółkę Kaseya paraliżując nawet 1,5 tys. firm z całego świata.
Dziennik „New York Times” przypomina, że w ub. miesiącu prezydent USA Joe Biden spotkał się w Genewie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, a przedmiotem rozmów były m.in. kwestie cyberataków na infrastrukturę krytyczną – strona amerykańska skierowała wówczas do rosyjskiej wezwanie, aby ta powstrzymała się od działań ofensywnych przeciwko celom w USA i na całym świecie.
Komitet Narodowy Partii Republikańskiej poinformował, że mimo ataku na firmę Synnex, cyberprzestępcy nie pozyskali dostępu do dokumentów Partii.
Kto stoi za atakiem?
Cozy Bear to grupa cyberprzestępcza, która stoi za atakiem na Komitet Narodowy Partii Demokratycznej, do którego doszło sześć lat temu przed wyborami prezydenckimi w USA, w których zwyciężył były już republikański prezydent Donald Trump. Grupa ta stoi również za ogromnym w swej skali atakiem SolarWinds, który posłużył cyberprzestępcom do penetracji wielu rządowych agencji USA oraz amerykańskich, międzynarodowych korporacji takich jak m.in. Microsoft.
„NYT” zwraca uwagę, że nie jest obecnie jasne, czy cyberatak na firmę Synnax ma jakikolwiek związek z atakiem ransomware na przedsiębiorstwo Kaseya, za który odpowiedzialność przypisuje sobie gang REvil. Według oficjalnych szacunków, w jego wyniku sparaliżowana została działalność od 800 do 1,5 tys. firm z całego świata.
Jak odpowiedzą USA?
W środę w Białym Domu zaplanowano spotkanie poświęcone ostatnim cyberincydentom.
Urzędnicy administracji Joe Bidena nie odnieśli się w komentarzach dla mediów do sprawy, według dziennika tematem spotkania ma być jednak oficjalna strategia obecnego prezydenta i jego administracji względem przeciwdziałania atakom ransomware.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany