Polityka i prawo
Rosjanie stworzyli niszczycielskiego wirusa. Amerykanie reagują sankcjami
Departament Skarbu USA nałożył sankcje na rosyjski Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Chemii i Mechaniki (CNIIChM) w związku z jego udziałem w opracowaniu złośliwego oprogramowania, które jest zdolne do wyrządzenia ogromnych szkód.
Jak głosi oficjalny komunikat, podległe Departamentowi Skarbu USA Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) uznało, iż CNIIChM naruszył Ustawę o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje (CAATSA), uczestnicząc w stworzeniu złośliwego oprogramowania Triton, znanego również pod nazwami TRISIS i HatMan. Jest ono przeznaczone w szczególności do manipulowania systemami bezpieczeństwa zakładów przemysłowych, a jego projektanci określani są przez zajmujące się cyberbezpieczeństwem prywatne firmy jako najgroźniejszy ze znanych obecnie zespołów informatycznych o takim profilu.
Według komunikatu w sierpniu 2017 roku obiektem cyberataku z użyciem Tritona stał się zakład petrochemiczny na Bliskim Wschodzie, a CNIIKhM „ponosi odpowiedzialność za stworzenie skomercjalizowanych narzędzi, które umożliwiły ten atak”.
Zaistnienie ataku eksperci ujawnili publicznie dopiero w ubiegłym roku. Uznano go za ewenement, gdyż w odróżnieniu od typowych działań w celu wykradzenia danych lub wymuszenia okupu, ukierunkowany był na wyrządzenie szkód materialnych w efekcie obezwładnienia systemu bezpieczeństwa.
Zdaniem cytowanych w komunikacie specjalistów, którzy dokonali analizy tego ataku, Triton „jest zdolny spowodować znaczne zniszczenia materialne i ofiary śmiertelne”. Jak podał Departament Skarbu USA, w ubiegłym roku pojawiły się doniesienia o podejmowanych przez stojące za tym oprogramowaniem osoby próbach wyszukiwania słabych punktów w co najmniej 20 amerykańskich publicznych zakładach wytwarzających lub rozprowadzających energię elektryczną.