Reklama

Polityka i prawo

„Wszystko idzie zgodnie z planem” – Rosja odcina się od globalnej sieci

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Rosyjski regulator medialny Roskomnadzor rozpoczął instalację specjalistycznych narzędzi w sieciach dostawców usług internetowych, które pozwolą na odcięcie kraju od Internetu. W przypadku wystąpienia zagrożenia zostanie uruchomiany „mechanizm izolacji” – informuje serwis Meduza.

Alexander Zharov, szef Roskomnadzor, wskazuje, że proces instalacji niezbędnych narzędzi jest już w toku. Pierwsze testy „mechanizmu izolacji” mają rozpocząć się pod koniec września i potrwać do listopada. „Najpierw przeprowadzimy testy techniczne, aby sprawdzić, czy system rzeczywiście wpływa na ruch internetowy oraz czy wszystkie usługi działają poprawnie. Następnie całość przetestujemy w tzw. trybie walki. Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem. Kiedy zakończymy eksperyment, ogłosimy wyniki” – poinformował szef Roskomnadzor.

Ustawa, która zezwala rosyjskiemu regulatorowi na kontrolowanie ruchu internetowego ma wejść w życie w listopadzie br. Jednak Roskomnadzor z dużym wyprzedzeniem rozpoczął opracowywanie zasad egzekwowania prawa, a rosyjski resort komunikacji sporządza listę zagrożeń, które uruchomią procedurę izolacji od globalnej sieci – informuje serwis Meduza.

Reklama

Komentarze

    Reklama