Reklama

Polityka i prawo

Rosja kolejny raz karze Wikipedię za publikowanie prawdy o wojnie w Ukrainie

Po raz trzeci Rosja nałożyła na Wikipedię karę za publikowanie prawdy o wojnie w Ukrainie. Mowa o ok. 27 tys. dolarów (2 mln rubli). Kreml tłumaczy to „odmową usunięcia” treści - według rządu - „dezinformujących” o poczynaniach rosyjskich wojsk w Ukrainie.

Reklama

Agencja Reutera informuje, że kara nałożona na Wikimedia Foundation (fundację, która jest właścicielem Wikipedii) wynosi 2 mln rubli i nałożona została przez rosyjski sąd.

Reklama

Wikipedię oskarżono o to, że nie usunęła „treści dezinformujących" na temat rosyjskich działań wojskowych w Ukrainie. Dezinformacja zaś zdaniem Rosji to w tym wypadku treści przedstawiające fakty i debunkujące propagandę Kremla, który od roku twierdzi, iż denazyfikuje Ukrainę celem ochrony własnej ludności, a wojna w rzeczywistości jest „specjalną operacją wojskową".

Kara za mówienie prawdy – po raz trzeci

To trzecia kara dla Wikipedii od czasu inwazji Rosji na Ukrainę z dnia 24 lutego ub. roku. Krótko po tym wydarzeniu, Rosja wprowadziła zmiany prawne mocno ograniczające dostęp społeczeństwa do informacji na temat tego, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. Zablokowane zostały m.in. zachodnie media, które nie powielają narracji Kremla. Wikipedia nieustannie oskarżana jest przez Kreml o szerzenie dezinformacji – ma ono polegać na informowaniu o tym, jak naprawdę przebiega konflikt i kto jest agresorem.

Reklama

Wcześniej nałożone na Wikipedię kary dotyczyły celowego rozpowszechniania przez nią dezinformacji na temat rosyjskich wojsk – przekazała fundacja Wikimedia. W oświadczeniu przesłanym do serwisu Ars Technica, właściciele Wikipedii stwierdzili, że kary finansowe nałożone na fundację dotyczą przede wszystkim braku zgody na usuwanie treści uznawanych za dezinformujące przez Rosję (pięć artykułów na temat rosyjskich wojsk w rosyjskojęzycznej wersji Wikipedii).

Wolna encyklopedia walczy z cenzurą

Wikimedia deklaruje, że walczy i będzie walczyć z rosyjską cenzurą polityczną. W ub. roku fundacja oświadczyła, że „nie wycofa się w obliczu prób cenzury i zastraszania członków ruchu" odpowiedzialnego za działanie Wikipedii. Było to po tym, jak Wikimedia otrzymała od Rosji żądanie usunięcia treści na temat inwazji na Ukrainę (1 marca 2022 r.).

Przy tworzeniu wpisów na temat wojny w Ukrainie pracuje wielu wolontariuszy pochodzących z tego kraju, którzy mimo trudnych warunków edytują artykuły, mówiąc prawdę na temat tego, co rosyjskie wojska robią na ich ziemiach.

Próby rosyjskiej cenzury dotyczyły m.in. artykułów dotyczących zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan w Ukrainie, masakry w Buczy, bombardowania szpitala w Mariupolu, a także bombardowania tamtejszego teatru, w którym zginęły dzieci.

Rosyjski sąd każdorazowo odrzuca odwołania, które Wikimedia składa w związku z oskarżeniami o szerzenie dezinformacji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama