Reklama

Polityka i prawo

Rosja blokuje działanie 50 usług VPN na terenie kraju

Fot. Flickr/Mike MacKenzie/CC 2.0
Fot. Flickr/Mike MacKenzie/CC 2.0

Rosyjski regulator Roskomnadzor zadecydował o wprowadzeniu na terenie całego kraju blokady działania 50 usług VPN pochodzących od różnych dostawców - poinformowała agencja TASS.

Zastępca szefa Roskomnadzoru, Wadim Subbotin poinformował, że blokada usług umożliwiających anonimowe korzystanie z internetu oraz wirtualnych sieci prywatnych (VPN) może ulec rozszerzeniu na kolejne usługi.

Subbotin nie wskazał, które spośród dostępnych w Rosji usług VPN zostały zablokowane przez Roskomnadzor. Wcześniej jednak w mediach pojawiły się informacje, że niektóre wirtualne sieci prywatne nie działają - wszystkie one umożliwiały dostęp do popularnego komunikatora Telegram, który umożliwia szyfrowaną komunikację.

W kwietniu Roskomnadzor zdecydował o wprowadzeniu blokady komunikatora Telegram na terenie całego kraju. W pewnym momencie w związku z tą decyzją rosyjski regulator odciął od sieci około 2 mln adresów IP, z których korzystały również inne usługi internetowe, m.in. należące do Amazona czy Google.

W ubiegły wtorek podczas obchodów Święta Pracy w Petersburgu protestowano przeciwko cenzurowaniu internetu w Rosji, w tym przeciw blokowaniu aplikacji Telegram. Dzień wcześniej protest w tej sprawie zgromadził w Moskwie - jak podali organizatorzy - ok. 12 tys. osób. Pod hasłem "O wolny internet" w centrum Moskwy wzywali oni do likwidacji Roskomnadzoru i dymisji jego szefa Aleksandra Żarowa.

Na początku kwietnia Roskomnadzor wprowadził blokadę komunikatora, gdy Telegram nie przekazał na żądanie Federalnej Służby Bezpieczeństwa kluczy kryptograficznych służących do deszyfrowania korespondencji przesyłanej za pomocą aplikacji.

Źródło:PAP

Komentarze