Reklama

Polityka i prawo

Resort zdrowia USA zezwala na komunikatory w diagnostyce online

Fot. Jazmin Smith/whiteman.af.mil/domena publiczna
Fot. Jazmin Smith/whiteman.af.mil/domena publiczna

Departament Zdrowia USA obniża wymagania dotyczące zasad prywatności w diagnostyce online po to, by umożliwić Amerykanom kontakt z lekarzem za pośrednictwem popularnych komunikatorów internetowych i wideorozmów - podaje serwis Cnet.

Resort zdecydował, że można używać aplikacji takich jak FaceTime, Facebook Messenger, Google Hangouts i Skype w wersji dla użytkowników indywidualnych.

Amerykańskie prawo HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act) obowiązujące w USA na poziomie federalnym reguluje kwestie współdzielenia i przekazywania danych medycznych i osobowych pacjentów pomiędzy różnymi podmiotami i chroni osoby, których informacje dotyczą, przed wykorzystaniem ich np. w celach marketingowych.

Do tej pory wymogi stawiane przez HIPAA spełniały jedynie komunikatory Zoom i Skype w wersji dla biznesu, z których jednak z reguły nie korzystają osoby prywatne najczęściej poszukujące konsultacji lekarskich. Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymusza jednak zmiany - zwraca uwagę serwis Cnet.

Departament ponadto poinformował, że wykorzystanie komunikatorów do kontaktu z lekarzem przez pacjentów nie ogranicza się wyłącznie do diagnostyki objawów choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, a może dotyczyć wszystkich aktualnie wymagających konsultacji lekarskiej problemów zdrowotnych. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama