Reklama

Polityka i prawo

Prokuratorzy ośmiu stanów USA zajmą się wpływem Instagrama na młodych użytkowników

Fot. StockSnap / Pixabay
Fot. StockSnap / Pixabay

Prokuratorzy ośmiu stanów USA zajmą się wpływem Instagrama na młodych użytkowników, w tym - technikami, które Facebook (obecnie Meta) wykorzystuje do tego, by przyciągać ich do swojej platformy i sprawić, aby spędzali w niej jak najwięcej czasu. 

Dziennik „Wall Street Journal” informuje, że prokuratorzy stanowi chcą przeanalizować m.in. to, czy koncern Marka Zuckerberga nie naruszył praw konsumentów i nie naraził ich na niebezpieczeństwo. 

Czy platformy społecznościowe traktują najmłodszych jako zasób?

„Kiedy platformy społecznościowe traktują nasze dzieci jak nędzny zasób, którym można manipulować, by spędzał więcej czasu przed ekranem i pozyskiwać jego dane. Obowiązkiem prokuratorów generalnych jest podjęcie działań zmierzających do zbadania sprawy pod kątem naruszeń prawa ochrony konsumentów” - powiedział republikański prokurator generalny stanu Nebraska Doug Peterson. 

Oprócz Nebraski, w sprawę zaangażowali się przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości Kalifornii, Florydy, Tennessee, New Jersey, Kentucky, Massachusetts i Vermont. Lista stanów, które chcą przyłączyć się do działań prokuratorów, jest jednak dłuższa i nie jest w pełni dostępna publicznie - zauważa gazeta. 

Rzecznik koncernu Meta w rozmowie z dziennikiem oświadczył, że dochodzenie wszczęte przez ośmiu prokuratorów bazuje na „niezrozumieniu problemów” i „dotyka również innych platform społecznościowych”.

Instagram negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków

We wrześniu dziennik „Wall Street Journal” opublikował serię artykułów pod zbiorczym tytułem „The Facebook Files”. Wśród nich znalazł się tekst o tym, że koncern Zuckerberga od dawna wiedział o negatywnym wpływie Instagrama na zdrowie psychiczne nastolatków, jednak nic z tym nie robił, pomimo niekorzystnych dla tej platformy wyników wewnętrznych badań zamówionych przez firmę. Tekst ten omówiliśmy dla Państwa na łamach serwisu CyberDefence24.pl. 

Facebook (jeszcze przed zmianą nazwy) odciął się od rewelacji dziennika, twierdząc, że opublikowane przez gazetę, krytyczne artykuły opierają się na niewłaściwej interpretacji pozyskanych przez dziennikarzy danych. 

Z badań, do których dotarli autorzy tekstów w „WSJ”, wynika, że Instagram wzmaga krytyczne podejście do własnego ciała - w szczególności u młodych dziewcząt. Może również zwiększać częstotliwość zapadania na choroby związane z zaburzeniami odżywiania (bulimia, anoreksja i inne). 

Koncern Zuckerberga broni swojego wizerunku

W oświadczeniu przesłanym „WSJ” w związku z ruszającym w ośmiu stanach dochodzeniem, przedstawiciele firmy Meta stwierdzili, że koncern żywo angażuje się w walkę z negatywnymi zjawiskami, na które zwrócili uwagę prokuratorzy. 

„Jesteśmy liderem w branży (mediów społecznościowych - red.) w walce z nadużyciami i wsparciu osób, które borykają się z myślami samobójczymi, samookaleczeniem i zaburzeniami odżywiania” - stwierdzili przedstawiciele firmy. „Nieustannie pracujemy nad nowymi funkcjami, które mają pomagać osobom cierpiącym z powodu negatywnych skutków porównywania się z innymi lub problemami z akceptacją własnego ciała. Jedną z nich jest funkcja >>Zrób sobie przerwę<<, a także algorytmy popychające użytkowników w stronę innych rodzajów treści w przypadku, gdy zatrzymają się na jednym temacie” - dodano w oświadczeniu.

Czy powstanie nowe prawo mające lepiej chronić najmłodszych?

Rewelacje dotyczące zaniedbań Facebooka względem wpływu Instagrama na młodych użytkowników w USA sprowokowały debatę na temat konieczności stworzenia regulacji prawnych, które będą lepiej chronić dzieci przed niedobrymi skutkami korzystania z mediów społecznościowych. 

Republikańska senatorka Marska Blackburn, cytowana przez dziennik deklaruje, że swoje wysiłki poświęca pracy nad polityką, która ma wzmocnić ochronę prywatności dzieci w internecie i sprawić, że będą bezpieczniejsze online. Z kolei demokrata - senator Richard Blumenthal wspiera prace nad tzw. „KIDS Act” - legislacją, której celem jest stworzenie dodatkowych narzędzi do ochrony dzieci w internecie przez ich rodziców i opiekunów.

We wrześniu, pod wpływem zmasowanej krytyki opinii publicznej, Instagram wycofał się z pracy nad wersją swojej platformy przeznaczonej dla dzieci.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama