Reklama

Polityka i prawo

Prezydentka Estonii: brak ulg dla cyfrowych gigantów pozwolił na wzrost lokalnych startupów

Fot. vikucka / Pixabay
Fot. vikucka / Pixabay

Prezydentka Estonii Kersti Kaljulaid oceniła w rozmowie ze stacją telewizyjną CNBC, że lokalne firmy technologiczne mogą wzrastać ze względu na nieobecność w kraju gigantów tego sektora, takich jak Facebook czy Microsoft. Jak podkreśliła, Estonia nigdy nie była rajem podatkowym.

Choć populacja Estonii to zaledwie około milion osób, kraj ten może pochwalić się kilkoma firmami technologicznymi wycenianymi na wiele miliardów dolarów. To z Estonii właśnie pochodzi komunikator Skype, który w przeszłości kupił eBay, potem zaś Microsoft. Estoński rodowód ma również firma Bolt z sektora mobilności, a także aplikacja Wise do giełdowej wymiany kryptowalut.

"Nie jesteśmy rajem podatkowym"

Prezydentka Estonii w rozmowie ze stacją podkreśliła, że wielkie firmy technologiczne takie jak Facebook czy Microsoft tradycyjnie na swoje europejskie siedziby wybierają lokalizację, w której będą mogły działać w najbardziej przyjaznych z ich punktu widzenia warunkach podatkowych. Państwem tym jest Irlandia. "Estonia nigdy nie była rajem podatkowym" - wskazała Kaljulaid. W Irlandii podatek korporacyjny to zaledwie 12,5 proc., tymczasem w Estonii to aż 20 proc. - dodała.

"Estonia jest krajem, który nigdy nie oferował specjalnego traktowania żadnej z firm" - wskazała prezydentka. "Kiedy doradzałam premierowi 20 lat temu, wszyscy zawsze pytali o to, jakie mamy specjalne warunki i ulgi. Zgodnie z prawdą odpowiadaliśmy, że żadne i to zapracowało na naszą korzyść" - stwierdziła.

Jej zdaniem to właśnie jest powód, dla którego w Estonii tak dobrze radzą sobie rodzime firmy technologiczne.

Republika technologiczna

Kraj zapracował sobie na reputację jednego z najbardziej przyjaznych rozwojowi nowych technologii państw na świecie. Estoński rząd wcześniej niż inne kraje zdecydował się na cyfryzację państwa, wprowadzając cyfrowe głosowanie w wyborach, cyfrowe dowody osobiste, a także darmowe połączenie z bezprzewodowym internetem dostępne w większości regionów kraju.

Zdaniem prezydentki Estonii, pochodzący stamtąd programiści i przedsiębiorcy chętnie doradzają krajowym politykom na tematy związane z nowymi technologiami, zwłaszcza tymi, które mają potencjał wpływania na zmiany na świecie.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama