Reklama

Polityka i prawo

Prezydent Francji w Polsce: współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa priorytetem

fot. Igor Smirnow / KPRM
fot. Igor Smirnow / KPRM

Deklaracja na rzecz wzmocnienia polsko-francuskiej współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz porozumienie o przystąpieniu firmy Thales do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) – to dokumenty, które podpisano podczas poniedziałkowej wizyty francuskiego prezydenta w Polsce.

W obliczu światowych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, a przede wszystkim w celu zapewnienia skutecznej reakcji, potrzebujemy szerokiej współpracy międzynarodowej. Polska i Francja podzielają podobne poglądy na ten temat. Potwierdziliśmy to dzisiaj podpisując Deklarację na rzecz wzmocnienia współpracy w tym obszarze – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W obecności prezydentów

Szef MC wraz z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jeanem-Yves Le Drianem, w obecności prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudy i Francji – Emmanuela Macrona, w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim sygnowali ten dokument.

"Zależy nam na wzmacnianiu polsko-francuskich kontaktów m.in. w celu wymiany analiz i stanowisk dotyczących cyberbezpieczeństwa. Będziemy także wzmacniać współpracę operacyjną pomiędzy krajowymi zespołami odpowiedzialnymi za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa" – mówi minister Marek Zagórski.

W podpisanej Deklaracji rządy Polski i Francji zobowiązują się m.in. do współpracy w celu wymiany informacji o potencjalnych cyberzagrożeniach oraz zdarzeniach noszących znamiona zaplanowanych cyberataków na sektory gospodarki i sektor publiczny. Wszystko po to, by m.in. zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowych procesów, produktów i usług.

Cyberwspółpraca

Podczas poniedziałkowej wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce podpisano też inny, związany z cyberbezpieczeństwem, dokument. To porozumienie pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a spółką Thales o jej przystąpieniu do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber).

Porozumienie sygnowali minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Herve Multon – wiceprezes wykonawczy Thales dla Europy i Organizacji Międzynarodowych oraz Paweł Piotrowski – prezes firmy Thales Polska.

Głównym celem PWCyber jest zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa Polski. Program jest zbieżny z założeniami Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024.

"Cieszymy się, że kolejne firmy dołączają do naszego programu. To świadczy o dużym zainteresowaniu projektem oraz o innowacyjnym i odpowiedzialnym podejściu do zachodzących technologicznych zmian" – powiedział minister Marek Zagórski.

Cztery obszary

Zawarte w poniedziałek porozumienie obejmuje wszystkie obszary Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie: informacyjny, edukacyjny, szkoleniowy i testów oraz certyfikacji, w tym przede wszystkim:

  • podnoszenie kompetencji w zakresie świadomości zagrożeń oraz metod ataków w cyberprzestrzeni;  
  • identyfikacja podatności i zagrożeń oraz wymiana informacji;
  • opracowywanie rekomendacji w zakresie konfiguracji urządzeń i oprogramowań;
  • przygotowanie i prowadzenie oceny oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa;
  • promowanie innowacyjnych rozwiązań i projektów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz budowanie partnerstwa z podmiotami Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa

Thales (Euronext Paris: HO) to globalna firma technologiczna zapewniająca innowacyjne rozwiązania i produkty klientom z branży lotniczej, kosmicznej, transportowej, cybernetycznej oraz zbrojeniowej

"W ramach porozumienia przekażemy swój know-how oraz podzielimy się zdobytym doświadczeniem na arenie międzynarodowej. Dzięki temu łatwiej będzie przygotować odpowiednie zabezpieczenia na cyberataki w Polsce – powiedział Paweł Piotrowski" – prezes firmy Thales Polska.

Nota prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama
Reklama

Komentarze