Reklama

Polityka i prawo

Prezydent Duda: filar cyfrowy jest kluczowym obszarem współpracy w ramach Trójmorza

Fot. Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)/Twitter
Fot. Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)/Twitter

Filar cyfrowy jest kluczowym obszarem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza - wskazał Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników CEE Digital Summit Warsaw 2021. Słowo do nich skierował również premier Mateusz Morawiecki.

Cyfrowy szczyt – CEE Digital Summit 2021 – to inicjatywa Związku Cyfrowa Polska, która realizowana jest w ramach koalicji organizacji sektora cyfrowego i nowych technologii z krajów Trójmorza – CEE Digital Coalition. W spotkaniu, zorganizowanym w Warszawie 7-8 października, biorą udział przedstawiciele krajowych organizacji branżowych z Bułgarii, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, a także Białorusi i Ukrainy.

Cyberprzestrzeń fundamentem współczesnego świata

W liście skierowanym do uczestników szczytu prezydent Andrzej Duda podkreślił fundamentalne znacznie, jakie cyberprzestrzeń odgrywa we współczesnym świecie, stając się nie tylko nowym, podstawowym wymiarem efektywności człowieka, lecz także jednym z głównych czynników wpływających zasadniczo na rozwój i zwiększenie dobrostanu naszych państw i narodów.

Prezydent zwrócił także uwagę, że rosnąca zależność rozwoju społeczno-gospodarczego od technologii i konektywności cyfrowej powoduje spotęgowanie wpływu cyberprzestrzeni w obszarze gospodarki i geoekonomii, otwierając przed nami niewyobrażalne dotąd szanse i możliwości, będąc przy tym jednym z największych wyzwań, przed którymi stajemy jako ludzkość.

Filar cyfrowy - newralgiczna płaszczyzna współpracy 

Według Andrzeja Dudy inicjatywa Trójmorza jest wspólną odpowiedzią państw Europy Środkowo-Wschodniej na globalne i unijne wyzwania, a jej filar cyfrowy stanowi najbardziej istotną i newraligiczną płaszczyznę współpracy, determinującą sukces całej inicjatywy.

Od naszych bowiem umiejętności przyswajania i wykorzystania najnowszych technologii oraz funkcjonowania w rzeczywistości gospodarki cyfrowej zależy miejsce naszego regionu w gospodarce światowej. Pomimo tego liczba projektów priorytetowych z zakresu sektora cyfrowego zgłaszanych przez państwa członkowskie w ramach inicjatywy jest daleka od uznania za satysfakcjonującą, a większość z nich w porównaniu do projektów infrastrukturalnych z zakresu transportu i energetyki jest w dalszym ciągu na etapie koncepcyjnym - napisał prezydent w liście do uczestników szczytu.

Korzystajmy z usług regionu 

Ocenił, że konieczne jest zatem rozwijanie i zacieśnienie współpracy pomiędzy państwami regionu. Zwrócił uwagę m.in. na polską propozycję stworzenia Cyfrowej Autostrady Trójmorza, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności infrastruktury cyfrowej.

Wskazał na kreatywność i ambicję polskich firm z branży cyfrowej, podkreślając, że przy rozwijaniu kolejnych projektów należy korzystać przede wszystkim z usług firm z regionu. Technologie te nie ustępują produktom oferowanym przez aktorów spoza Trójmorza - zaznaczył.

List premiera 

List skierowanym do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego, szef rządu także podkreślił, że zmiany związane z wdrażaniem technologii cyfrowych dotyczą dziś wszystkich dziedzin życia, a ich efektywne zastosowanie to warunek konieczny rozwoju sektora prywatnego i publicznego, a co za tym idzie rozwoju społeczeństwa i gospodarki. Premier zwrócił uwagę, że pandemia Covid-19 przyspieszyła procesy cyfryzacji gospodarek na całym świecie.

Dostrzegamy potrzebę prowadzenia aktywnego dialogu o przyszłej wizji świata w obliczu rozwoju nowoczesnych technologii - napisał premier.

Podczas szczytu wręczono także nagrodę Cyfrowego Orła 2021, którą otrzymał wiceminister finansów Jan Sarnowski, m.in. za swój wkład w tworzenie Centrum Govtech oraz elektronizację systemu podatkowego.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama