Polityka i prawo
Prezydent Duda: filar cyfrowy jest kluczowym obszarem współpracy w ramach Trójmorza
Filar cyfrowy jest kluczowym obszarem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza - wskazał Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników CEE Digital Summit Warsaw 2021. Słowo do nich skierował również premier Mateusz Morawiecki.
Cyfrowy szczyt – CEE Digital Summit 2021 – to inicjatywa Związku Cyfrowa Polska, która realizowana jest w ramach koalicji organizacji sektora cyfrowego i nowych technologii z krajów Trójmorza – CEE Digital Coalition. W spotkaniu, zorganizowanym w Warszawie 7-8 października, biorą udział przedstawiciele krajowych organizacji branżowych z Bułgarii, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, a także Białorusi i Ukrainy.
Cyberprzestrzeń fundamentem współczesnego świata
W liście skierowanym do uczestników szczytu prezydent Andrzej Duda podkreślił fundamentalne znacznie, jakie cyberprzestrzeń odgrywa we współczesnym świecie, „stając się nie tylko nowym, podstawowym wymiarem efektywności człowieka, lecz także jednym z głównych czynników wpływających zasadniczo na rozwój i zwiększenie dobrostanu naszych państw i narodów”.
Prezydent zwrócił także uwagę, że „rosnąca zależność rozwoju społeczno-gospodarczego od technologii i konektywności cyfrowej powoduje spotęgowanie wpływu cyberprzestrzeni w obszarze gospodarki i geoekonomii, otwierając przed nami niewyobrażalne dotąd szanse i możliwości, będąc przy tym jednym z największych wyzwań, przed którymi stajemy jako ludzkość”.
Filar cyfrowy - newralgiczna płaszczyzna współpracy
Według Andrzeja Dudy inicjatywa Trójmorza jest wspólną odpowiedzią państw Europy Środkowo-Wschodniej na globalne i unijne wyzwania, a „jej filar cyfrowy stanowi najbardziej istotną i newraligiczną płaszczyznę współpracy, determinującą sukces całej inicjatywy”.
„Od naszych bowiem umiejętności przyswajania i wykorzystania najnowszych technologii oraz funkcjonowania w rzeczywistości gospodarki cyfrowej zależy miejsce naszego regionu w gospodarce światowej. Pomimo tego liczba projektów priorytetowych z zakresu sektora cyfrowego zgłaszanych przez państwa członkowskie w ramach inicjatywy jest daleka od uznania za satysfakcjonującą, a większość z nich w porównaniu do projektów infrastrukturalnych z zakresu transportu i energetyki jest w dalszym ciągu na etapie koncepcyjnym” - napisał prezydent w liście do uczestników szczytu.
Korzystajmy z usług regionu
Ocenił, że konieczne jest zatem rozwijanie i zacieśnienie współpracy pomiędzy państwami regionu. Zwrócił uwagę m.in. na polską propozycję stworzenia Cyfrowej Autostrady Trójmorza, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności infrastruktury cyfrowej.
Wskazał na kreatywność i ambicję polskich firm z branży cyfrowej, podkreślając, że przy rozwijaniu kolejnych projektów należy korzystać przede wszystkim z usług firm z regionu. „Technologie te nie ustępują produktom oferowanym przez aktorów spoza Trójmorza” - zaznaczył.
List premiera
List skierowanym do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego, szef rządu także podkreślił, że „zmiany związane z wdrażaniem technologii cyfrowych dotyczą dziś wszystkich dziedzin życia, a ich efektywne zastosowanie to warunek konieczny rozwoju sektora prywatnego i publicznego, a co za tym idzie rozwoju społeczeństwa i gospodarki”. Premier zwrócił uwagę, że pandemia Covid-19 przyspieszyła procesy cyfryzacji gospodarek na całym świecie.
„Dostrzegamy potrzebę prowadzenia aktywnego dialogu o przyszłej wizji świata w obliczu rozwoju nowoczesnych technologii” - napisał premier.
Podczas szczytu wręczono także nagrodę Cyfrowego Orła 2021, którą otrzymał wiceminister finansów Jan Sarnowski, m.in. za swój wkład w tworzenie Centrum Govtech oraz elektronizację systemu podatkowego.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany