Polityka i prawo
Prawie milion wniosków o e-dowód
848 530 – dokładnie tyle osób zawnioskowało o dowód osobisty od 4 marca, czyli od dnia wdrożenia e-dowodu. Mijają dokładnie trzy miesiące od tego czasu.
E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej.
Pierwszy milion
– Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli mamy ważny dokument, możemy z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. Mimo to, już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Tylko jednego dnia – 4 marca – wniosek o nowy dokument złożyło 18 640 osób. W pierwszym miesiącu e-dowodu – 323 520 Polaków uznało, że potrzebuje/chce nowego dowodu.
Przez kolejne dwa miesiące zainteresowanie e-dowodem nie malało. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 530 osób.
– A to oznacza, że w czerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Większość ze złożonych wniosków jest już obsłużona. Ponad 750 tysięcy e-dowodów zostało już wysłane do gmin i tam czeka na odbiór. Nowym dokumentem legitymuje się niemal pół miliona osób, a dokładnie 495 240 Polaków, którzy zdążyli już go odebrać.
Akcja aktywacja
Niemal połowa osób, które odebrały nowe dokumenty, aktywowała warstwę elektroniczną (224 560). – To dobry wynik, biorąc pod uwagę krótki czas od wdrożenia tej możliwości i fakt, że nie jest to obowiązkowe – mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną.
To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jeśli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z warstwy elektronicznej, nie musisz jej aktywować.
Jeśli chcesz jej używać, przed odbiorem dowodu, pomyśl nad dwoma PINami – cztero- i sześciocyfrowym. Dzięki temu mniej czasu spędzisz przy urzędniczym okienku.
– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług. Sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia m.in. uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
Problem z e-dowodami
Ponad 700 sztuk wadliwych e-dowodów miało trafić do gmin w całej Polsce. Niestety kilka osób zdążyło już odebrać niesprawne dokumenty. Wszystkie wadliwe sztuki zostały unieważnione, a Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło, że wnioskodawcy otrzymają nowe dowody w ustawowym terminie 30 dni.
Czytaj też: Falstart e-dowodów
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji