Reklama

Polityka i prawo

Portal sprzedażowy do wyłudzania danych i pieniędzy. Gdynianie ofiarą oszustów

Fot. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0
Fot. Marco Verch/ccnull.de/CC-BY 2.0

Policja ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystują portal sprzedażowy do wyłudzania danych kart kredytowych. Przestępcy za ich pomocą żądają także przelewów środków na określone rachunki bankowe. Mieszkańcy Gdyni dali się nabrać przez co stracili kilka tysięcy złotych.  

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni Jolanta Grunert powiedziała PAP we wtorek, że gdyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 36-letniego mieszkańca Gdyni, do którego na portalu sprzedażowym zgłosił się mężczyzna z zamiarem zakupu obuwia.

Oszust doprowadził do przekazania informacji o numerze karty płatniczej, po czym wypłacił z konta pokrzywdzonego blisko 5 tys. zł. Policjanci przyjęli zawiadomienie i pracują nad ustaleniem sprawcy - dodała Grunert.

Funkcjonariusze pracują również nad sprawą oszustwa, o którym poinformował 24-letni mieszkaniec Gdyni. Zawarł on za pośrednictwem tego samego portalu umowę przedwstępną na wynajem mieszkania i wpłacił na wskazane konto zaliczkę.

Okazało się, że pod wskazanym adresem mieszka rodzina, która nie zamierzała wynająć mieszkania. W ten sposób 24-latek stracił blisko 2 tys. zł.

Przypominamy wszystkim, aby pilnowali swoich haseł dostępowych. Pamiętajmy, aby nie otwierać linków od obcych osób. Sprawdzajmy opinie o sprzedających i kupujących. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania - tłumaczyła gdyńska funkcjonariuszka.

image

Źródło:PAP

Komentarze