Reklama

Polityka i prawo

Polskojęzyczna wersja Asystenta Google jest już dostępna

Fot. deepanker70/Pixabay
Fot. deepanker70/Pixabay

W środę Google uruchomił polskojęzyczną wersję Asystenta Google. Jak podkreślają władze amerykańskiego koncernu, usługa zostanie udostępniona użytkownikom smartfonów i tabletów z systemami Android oraz iOS, a także właścicielom niektórych słuchawek.

Koncern informuje też o uruchomieniu platformy Actions on Google, która umożliwia przedsiębiorstwom integrację swoich usług z Asystentem poprzez tworzenie dla niego dedykowanych akcji. Pierwszymi firmami, z którymi można porozmawiać za pośrednictwem polskiego Asystenta są PLAY oraz eSky - podaje Google.

"Przy pomocy Asystenta użytkownik dowie się na przykład czy będzie potrzebował parasola przed wyjściem do pracy, wyśle głosowo wiadomość w trakcie prowadzenia auta, znajdzie restaurację na wieczorne spotkanie ze znajomymi, podyktuje Asystentowi listę zakupów i poprosi o ustawienia przypomnienia, żeby je zrobić w konkretnym dniu" - czytamy w komunikacie firmy.

"Uważamy, że Asystent Google jest najwygodniejszym narzędziem pomagającym wykonywać codzienne zadania. Rozmowa jest dla nas najbardziej naturalnym sposobem komunikacji i właśnie dlatego to główny sposób porozumiewania się z Asystentem, teraz także po polsku. (...) Wykonaliśmy mnóstwo pracy, by Asystent był jak najbardziej pomocny dla użytkowników i jak najlepiej rozumiał język polski, a także polską kulturę. To jednak dopiero pierwszy krok, zamierzamy nadal udoskonalać polską wersję Asystenta i dodawać do niej nowe funkcje" - tłumaczył odpowiedzialny za wprowadzenie w Polsce usługi przedstawiciel firmy Michał Długosz.

Jak informuje firma prace nad przygotowaniem polskiej wersji Asystenta trwały ponad rok i uczestniczyły w nich zespoły z wielu krajów, m.in. Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. W zamkniętych, zewnętrznych testach produktu wzięło udział ponad 2 tys. wybranych beta testerów.

W ciągu najbliższych tygodni Asystent Google będzie udostępniony użytkownikom smartfonów z Androidem (od wersji 5), a posiadacze urządzeń iOS będą mogli pobrać z App Store aplikację Asystent Google. Asystent będzie także dostępny na dedykowanych modelach słuchawek firm Bose, Sony i LG.

Asystent Google jest pierwszym globalnym asystentem głosowym dostępnym w języku polskim. Konkurencyjne wobec Asystenta Google usługi Siri, Cortana i Alexa nadal są niedostępne w języku polskim. 

SZP/PAP

Komentarze