Reklama

Polityka i prawo

Polskie testy systemu wspomagającego koordynację lotów dronami

Fot. Lars_Nissen_Photoart/Pixabay
Fot. Lars_Nissen_Photoart/Pixabay

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpoczęła testy produkcyjne PansaUTM, czyli systemu wspomagającego cyfrową koordynację lotów dronami w Polsce. 

Testy produkcyjne systemu PansaUTM to ostatnia faza przed wdrożeniem operacyjnym systemu wspomagającego cyfrową koordynację lotów dronami w Polsce - podkreśliła Agencja. W testach uczestniczą m.in. kontrolerzy ruchu lotniczego TWR Poznań oraz informatorzy służby informacji powietrznej FIS Gdańsk. Według PAŻP system PansaUTM to odpowiedź na potrzeby operatorów dronów i służb PAŻP w zakresie koordynacji lotów oraz zarządzania wnioskami i zgodami.

Wdrożenie operacyjne systemu przyspieszy proces wydawania zgód oraz warunków lotu BSP (Bezzałogowe Statki Powietrzne), usprawni komunikację pomiędzy operatorami dronów a służbami PAŻP i pozwoli na wykorzystanie narzędzi analitycznych do weryfikacji miejsca planowanych misji BSP - oceniła Agencja.

Jak zaznaczono, celem testów jest znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i błędów podczas nieprzerwanego użytkowania systemu w dłuższym okresie oraz przy wykorzystaniu wszystkich modułów PansaUTM. Testy polegają na równoległym wykonywaniu czynności dotychczas realizowanych przez operatorów dronów i służby PAŻP w sposób analogowy oraz cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów systemu. PAŻP liczy także na aktywny udział operatorów dronów.

Agencja wyjaśniła, że PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Składają się na nią autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP.

Służbom PAŻP system PansaUTM pozwala na zarządzanie informacjami niezbędnymi do koordynacji lotów, m.in. przez identyfikację i weryfikację użytkowników systemu czy zarządzanie danymi aeronautycznymi oraz danymi bezpośrednio powiązanymi z koordynacją lotów BSP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama