Reklama

Polityka i prawo

Amerykanie ocenią cyberbezpieczeństwo dronów

Fot.  Dilectro
Fot. Dilectro

Kupowane przez Amerykanów drony będą sprawdzone pod kątem cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności przechowywanych danych - to efekt nowych wewnętrznych regulacji Departamentu Sprawiedliwości. Wcześniej przyjęto prawo zakazujące kupno chińskich dronów. Zgodnie z informacjami do których dotarł portal InfoSecurity24, polska policja otrzyma 18 dronów chińskiej produkcji. 

Ogłoszone w tym tygodniu wytyczne zastępują regulacje obowiązujące w Stanach Zjednoczonych od 2015 r. Główne zmiany zawierają się w nowych zapisach dotyczących bezpieczeństwa danych. Wyszczególniono przy tym kwestie informacji pozyskiwanych z zastosowaniem kamer i czujników innego rodzaju, zastrzegając, że "potencjalne naruszenia prywatności i swobód obywatelskich" będą rozpatrywane w perspektywie racji stanu.

Pod amerykański resort sprawiedliwości podlegają m.in. Federalne Biuro Śledcze (FBI) oraz część organów porządkowych. Zgodnie z nowymi wytycznymi podmioty te zostały zobowiązane do "oceny zakupywanych bezzałogowych systemów powietrznych (UAS, ang. Unmanned Aerial System) pod kątem ryzyka związanego z cyberbezpieczeństwem, by zapobiegać potencjalnym zagrożeniom dla łańcucha dostaw i sieci ministerstwa sprawiedliwości".

Departament utrzymał przewidziany wcześniej wymóg corocznej kontroli dronów pod kątem ochrony prywatności. Zachowano także 180-dniowy limit przechowywania danych osobowych, "chyba że zachowanie informacji zostanie uznane za konieczne do uprawnionego celu lub odbywa się w ramach systemu archiwalnego określonego ustawą Privacy Act".

W dokumencie zamieszczonym na stronie resortu podkreślono, że korzystanie z dronów będzie koordynowane z Federalnej Administracją Lotnictwa Cywilnego (FAA). Chodzi m.in. o kwestie dostępu do przestrzeni powietrznej. Zastrzeżono również, że bezzałogowe statki powietrzne nie mogą być wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem, np. do nieuzasadnionych przeszukań.

Pod koniec października amerykański departament spraw wewnętrznych uziemił swoją flotę 800 dronów ze względu na obawy związane z cyberbezpieczeństwem rejestrowanych przez nie materiałów. Maszyny wykorzystywano m.in. do monitorowania stanu tam rzecznych oraz do gaszenia pożarów lasów. Wszystkie zostało wyprodukowane w Chinach lub z wykorzystaniem powstałych w tym kraju komponentów.

We wrześniu Stany Zjednoczone przyjęły prawo zakazujące agencjom federalnym nabywania dronów od Chin. Waszyngton oskarża firmy pochodzące z ChRL m.in. o potajemne prowadzenie działań szpiegowskich. 

Z informacji do których dotarł portal InfoSecurity24 wynika, że w grudniu polska policja otrzyma 18 dronów chińskiej produkcji.

AK/PAP

Komentarze