Polityka i prawo
Polska nie wykluczy Huawei
Polska nie wykluczy Huawei z sieci 5G – powiedział Agencji Reutersa pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Takie rozwiązanie byłoby zbyt kosztowane – dodał.
Huawei jest największym producentem sprzętu wykorzystywanego w sieciach mobilnych. W ostatnim czasie firma znajduje się jednak w centrum zainteresowania mediów oraz agencji rządowych państw zachodnich, które podejrzewają ją o bliską współpracę z chińskim rządem. Huawei zaprzecza tym oskarżeniom podkreślając swoją niezależność.
W styczniu polscy decydenci informowali, że są przygotowani do usunięcia Huawei z budowy sieci 5G. W tym samym czasie doszło do aresztowania jednego z pracowników firmy oraz byłego oficera ABW. Wciąż przebywają oni w areszcie.
Jak informuje Reuters, wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński powiedział, że rząd rozważa podwyższenie standardów bezpieczeństwa oraz wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla podmiotów zaangażowanych w budowę sieci 5 generacji. Szczegóły mają zostać ujawnione w najbliższych tygodniach.
Okoński w rozmowie z Reutersem powiedział, że w odniesieniu do nowych inwestycji, rząd jest zdeterminowany, żeby jasno określić wymagania stawiane producentom nowego sprzętu. Taka pozycja polskiego rządu jest równoznaczna z podejście wytyczonym przez Komisję Europejską, która w zeszłym miesiącu odrzuciła naciski Stanów Zjednoczonych na wykluczenie Huawei z sieci 5G w zamian proponując zaostrzenie zasad bezpieczeństwa.
Większość polskiej infrastruktury telekomunikacyjnej oparta jest na sprzęcie Huawei, ze względu na najniższe ceny, które proponowała chińska firma. Operatorzy sieciowi uczestniczący w testach 5G, również korzystają z rozwiązań tego producenta.
Okoński przyznał, że rozmawiał z operatorami na temat potencjalnych zmian w obecnej infrastrukturze telekomunikacyjnej, jednak okazało się, że koszty wyeliminowania sprzętu Huawei okazały się zbyt duże.
Wykluczenie chińskiej firmy spowodowałoby wzrost ceny implementacji sieci 5G oraz opóźnienie jej wdrożenia. Największy operator mobilny w Polsce, Play, poinformował Reutersa, że nie znalazł żadnych dowodów na problemy bezpieczeństwa urządzeń Huawei. Rozwiązania chińskiego producenta używają również inni polscy operatorzy jak T-Mobile, Orange czy Polkomtel.
Decyzja polskiego rządu może rozczarować Stany Zjednoczone, które od miesięcy lobbują na rzecz wykluczenia Huawei z sieci 5G w Europie. W lutym, podczas wizyty w Europie wiceprezydent Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo podkreślali zagrożenie związane z zakupem chińskiej technologii. Stanowisko Departamentu Stanu uległo jednak złagodzeniu, za co można uznać wypowiedź Roberta Strayera, odpowiedzialnego za cyberbezpieczeństwo, który wyraził zadowolenie z decyzji UE w sprawie podniesienia standardów bezpieczeństwa sieci 5G.
W cieniu rozwoju sieci 5G pojawia się sprawa stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Polsce. Amerykańscy urzędnicy wyrażali wątpliwości czy ich wojsko będzie stacjonować w kraju, w którym sprzęt Huawei wykorzystywany jest szeroko w sieciach.
Wiceminister cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa za pomocą Twittera odniósł się do informacji opublikowanej przez Reutersa. Wniósł on protest i zaznaczył, że żadne decyzje nie zostały przez polski Rząd podjęte. "Analizy trwają, a moje wypowiedzi zostały użyte wybiórczo. Artykuł Reutersa wskazuje na niektóre obiektywne okoliczności, ale nasze podejście jest wciąż w przygotowaniu" - stwierdził Karol Okoński.
Źródło: Reuters