Polska wraz z innymi pięcioma państwami podpisała projekt utworzenia zespołu szybkiego reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni, aby w ten sposób podnieść poziom cyberbezpieczeństwa państw Unii Europejskiej. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia była Litwa, która oficjalnie poinformowała o finalizacji całego procesu na stronie resortu obrony. Jak projekt wpłynie na obraz polskiego cyberbezpieczeństwa?
Sześć europejskich państw – Litwa, Estonia, Chorwacja, Polska, Holandia i Rumunia – zjednoczyły swoje wysiłki w zakresie zwalczania cyberprzestępczości, aby wspólnie stworzyć efektywny zespół szybkiego reagowania (ang. Cyber Rapid Response Team – CRRT) – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej Litwy. Inicjatywa ma być odpowiedzią na wyzwania współczesności.
Projekt został uzgodniony i sfinalizowany 4 marca w Zagrzebiu. „Podpisany dokument reguluje mechanizm działania CRRT, status prawny, rolę państw oraz procedury” – czytamy na oficjalnej stronie litewskiego ministerstwa. System, który będą tworzyli wojskowi i cywilni eksperci ma wspierać neutralizację incydentów w cyberprzestrzeni oraz prowadzić śledztwo w sprawie przeprowadzonych ataków.
„Jest to całkowicie nowatorski projekt, który został zainicjowany przez Litwę” – podkreślił minister obrony narodowej Raimundas Karoblis. – „Każde państwo stoi w obliczu wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, musimy połączyć siły, ponieważ obecnie trwa cyberwojna, nie mająca granic. Jest to także konkretny i wyraźny przykład wkładu krajów UE w budowanie silniejszej obrony Starego Kontynentu oraz wspieranie środków obrony i odstraszania NATO”.
Inicjatywa przenosi współpracę państw UE na nowy praktyczny poziom. Projekt nie ogranicza się wyłącznie do możliwości krajowych, lecz umożliwia łatwiejszą wymianę informacji, zasobów ludzkich czy osiągnięć naukowych i doświadczeń.
Litewskie ministerstwo obrony wskazuje, że CRRT będzie realizował działania zapobiegawcze oraz dokonywał oceny podatności, a także wspierał w wysiłkach instytucje europejskie i inne państwa trzecie. „Projekt ułatwi również dzielenie się najlepszymi praktykami i poprawi efektywność wykorzystania zasobów technologicznych oraz ludzkich wszystkich krajów uczestniczących w walce z cyberzagrożeniami” – czytamy na stronie resortu.
Inicjatywa została podpisana w Zagrzebiu przez ministrów obrony Chorwacji, Estonii, Polski, Litwy, Holandii i Rumunii. Państwami obserwatorami są z kolei Belgia, Grecja, Hiszpania, Włochy, Francja, Słowenia oraz Finlandia. W przyszłości mają się stać pełnoprawnymi członkami porozumienia.