Reklama

Polityka i prawo

Policja: cyberprzestępcy szukają łatwych celów w social mediach

Fot. Lars_Nissen/Pixabay
Fot. Lars_Nissen/Pixabay

Jeden z cyberprzestępców włamał się na konto użytkowniczki portalu społecznościowego i poprosił jej znajomych o pożyczkę. Dwie osoby dały się nabrać i w dobrej wierze przelały pieniądze. Niestety, straciły po tysiąc złotych każda - informuje oświęcimska policja przestrzegając przed oszustami w sieci.

Rzecznik oświęcimskiej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka powiedziała, że cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Ofiarami takiego oszustwa padli dwaj znajomi mieszkanki Oświęcimia. Stracili 2 tys. zł.

Kobieta powiadomiła policję, że oszust włamał się na jej konto na jednym z portali, a następnie korespondował z dwojgiem znajomych prosząc o pilną pożyczkę gotówki. Znajomi przelali po 1 tys. zł na wskazane konto, z którego oszust przy użyciu kodu BLIK natychmiast je wypłacił w jednym z bankomatów na terenie Szczecina – powiedziała Jurecka.

Rzecznik ostrzegła: jeśli otrzymasz od znajomego na portalu lub poprzez komunikator prośbę o pożyczkę, zachowaj szczególną czujność, bo to może być oszustwoWeryfikujmy wiadomości otrzymane od znajomych, w których proszą o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się ze znajomym telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie potrzebuje tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem – powiedziała Małgorzata Jurecka.

Policjantka zaapelowała także o pilnowanie haseł dostępowych. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je. Pamiętajmy też o wylogowaniu się z aplikacji po zakończeniu ich użytkowania – podkreśliła.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama