Reklama

Polityka i prawo

Podręcznik białej supremacji na Telegramie. Neonaziści nawołują do masowych morderstw

fot. Backbone Campaign / Flickr / CC BY 2.0
fot. Backbone Campaign / Flickr / CC BY 2.0

Na licznych kanałach Telegramu został udostępniony e-book stworzony przez kolektyw neonazistowski, który zachęca do aktów terroryzmu. Counter Extremism Project wykrył dokument i stwierdza jasno: „Telegram musi zrobić więcej, aby rozwiązać problem czatów, kanałów i propagandy wykorzystanych do promowania białej supremacji”.

Wykryty przez organizację e-book liczy około 130 stron i jest napisany prawdopodobnie przez 14 autorów ukrytych pod pseudonimami. Składa się z obrazów propagandowych i esejów, które popierają akty terroryzmu i skrajną przemoc wobec rządu, infrastruktury, organów ścigania, lewicy, Żydów, muzułmanów, ale również motywowanych rasowo oraz względem osób LGBT.

Książka zawiera elementy wizualne i treści, które są identyczne z wieloma kanałami wcześniej dostępnymi na Telegramie promującymi styl „faly terroru” białej supremacji i były już wielokrotnie usuwane przez platformę. W rzeczywistości, jak wskazuje organizacja po analizie jej treści, e-book jest zasadniczo pełnometrażowym opracowaniem treści publikowanych na niektórych z najbardziej znanych kanałów platformy. 

W treści dokument nawołuje do masowych morderstw, zawiera również sugestie co do wyborów celów. Co więcej, został przygotowany w dwóch wersjach – skompresowanej i w większym rozmiarowo pliku nadającym się do druku. Oba opracowania zostały udostępnione przynajmniej 44 razy w ciągu 7 dni od publikacji.

W styczniu Telegram ogłosił, że przystępuje do sprzątania platformy z kanałów skrajnej prawicy oraz białej supremacji. Jednak jak wskazuje Counter Extremism Project, działania te były niedokładne i realizowane wybiórczo, dlatego też nawołuje do zwielokrotnienia aktywności na rzecz usuwania treści, które z punktu widzenia regulaminu serwisu nie powinny być publikowane. „Oczywiste jest, że platforma musi zwiększyć wysiłki, aby zakłócać i usuwać skrajnie prawicowe społeczności, które używają Telegramu do promowania przemocy” – czytamy w opracowaniu organizacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama