Reklama

Polityka i prawo

„.pl” najchętniej wybieraną domeną w Polsce

Fot. Burst/pixnio.com/CC0
Fot. Burst/pixnio.com/CC0

15 marca 1985 roku zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetową – była nią symbolics.com. Od tamtego momentu globalna sieć zaczęła się dynamicznie rozwijać. Proces ten jest również widoczny w Polsce, gdzie obecnie w Rejestrze Domeny „.pl” utrzymywanych jest prawie 2,5 mln nazw na rzecz ponad 1 mln abonentów. Jest to szczególnie ważne odnotowania 15 marca, czyli w Dzień Domeny Internetowej.

Rejestr Domeny .pl jest prowadzony przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, który 30 lat temu podłączył Polskę do Internetu. W Rejestrze obecnie utrzymywanych jest prawie 2,5 mln nazw na rzecz ponad 1 mln abonentów. Spośród nich niemalże stanowią 65% organizacje, a ponad 35% osoby fizyczne. "Domena .pl to domena pierwszego wyboru, 7 na 10 rejestrowanych domen w Polsce to domeny .pl. W 2020 roku wskaźnik odnowień domeny .pl uzyskał najwyższy wynik od 12 lat i na koniec roku wyniósł 68,82%" - wskazuje NASK w komunikacie.

Bezpieczna domena to bezpieczne dane

Jak podkreślono, Instytut w ramach swoich obowiązków dba o bezpieczeństwo i dostępność domeny .pl. W tym celu udostępnia i zaleca abonentom oraz rejestratorom stosowanie dodatkowych zabezpieczeń (np. DNSSEC, .pl Registry Lock) dla zarejestrowanych nazw, które ochronią zarówno ich, jak i pozostałych użytkowników Internetu przed zagrożeniami w sieci.

"Niezależnie, czy jesteś bezpośrednio abonentem nazwy w domenie .pl, czy też użytkownikiem Internetu korzystającym ze stron www, poczty elektronicznej, inteligentnych urządzeń i szerokiej gamy usług świadczonych online, pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od twojego świadomego
i odpowiedzialnego działania w cyfrowej przestrzeni" – podkreślają eksperci NASK, cytowani w komunikacie. Warto również odnotować, że domena .pl jest na 6 miejscu wśród europejskich domen krajowych.

Własna domena kluczem do zbudowania przewagi

"Własna domena to istotny element promocji, tożsamości i wiarygodności. Rejestrując domenę internetową można prowadzić m.in. stronę firmową, hobbystyczną czy związaną z konkretnym wydarzeniem bądź akcją specjalną, blog i sklep online, można mieć nieograniczoną liczbę kont pocztowych" - podkreśla NASK. Jak tłumaczą eksperci Instytutu, będąc abonentem domeny, buduje się swoją tożsamość cyfrową i uwiarygadnia działalność.

Od 30 lat...

W komunikacie wskazano, że domena .pl działa już od 30 lat. Pierwsze z nich były związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. "W grudniu 1993 roku powstał NASK jednostka badawczo-rozwojowa, która przejęła zobowiązania Zespołu Koordynacyjnego, w tym prowadzenie rejestru nazw domeny .pl" - czytamy w komunikacie.

Informacja prasowa NASK

image

Komentarze