Reklama

Polityka i prawo

Pentagon walczy z dezinformacją wokół COVID-19

fot. diversity.defense.gov
fot. diversity.defense.gov

Zgodnie z maksymą by „nie marnować dobrego kryzysu” Rosja, Chiny i inni wykorzystują pandemię koronawirusa do rozprzestrzeniania dezinformacji w celu realizacji swoich celów - twierdzą przedstawiciele Pentagonu. W oficjalnym komunikacie Departament Obrony wskazuje również, że jest rozczarowany postawą Chin i oskarżeniami o amerykański udział  w wybuchu pandemii.

Departament Obrony pracuje z Departamentem Stanu, sojusznikami, partnerami a także innymi agencjami w celu ograniczenia rozprzestrzeniania dezinformacji odnośnie pandemii koronawirusa – czytamy w oficjalnym komunikacie. 

„Myślę, że najbardziej zgubną dezinformacją, z którą musimy się zmierzyć, jest ta, która powoduje globalną … nieufność i zamieszanie” – stwierdziła Laura Cooper, przedstawicielka Departamentu Obrony. „Są to wiadomości zagrażające zdrowiu w wymiarze światowym, ponieważ podważają wysiłki rządów, agencji zdrowia i organizacji odpowiedzialnych za rozpowszechnianie wśród społeczeństwa dokładnych informacji o wirusie” – dodała.

Działania amerykańskiego resortu obrony są wynikiem, jak wskazano w komunikacie, szkodliwych działań w sferze informacyjnej prowadzonych m.in. przez Rosję. Departament Obrony wskazuje m.in. na przykłady, kiedy rosyjskie media za swoim pośrednictwem kolportowały „alternatywne informacje” odnośnie pandemii, nieskuteczność zachowywania podstawowych zasad higieny przy zwalczaniu wirusa czy przekazywanie fałszywych informacji odnośnie sytuacji we Włoszech. 

Departament Obrony wskazuje również na rolę Chin w szerzeniu dezinformacji. Zdaniem przedstawicieli departamentu, jedną z najbardziej szkodliwych informacji, która wywołała zaniepokojenie były „fałszywe oskarżenie, że COVID-19 zaczął się od tego, że członek służby armii amerykańskiej w jakiś sposób przywiózł go do Chin” – czytamy w komunikacie, który przytacza słowa Chad Sbragia – przedstawiciela departamentu odpowiedzialnego za obszar Chin. Stany Zjednoczone prowadzoną propagandę przez rząd Państwa Środka odebrały z rozczarowaniem - zwłaszcza, że to właśnie chińscy specjaliści posiadali doświadczenie i informacje z pierwszej ręki, które mogły wspomóc w walce z wirusem inne rządy. 

W komunikacie wspomniano również o roli rządu Iranu w rozprzestrzenianiu dezinformacji, pomimo, że to właśnie to państwo jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią terenów.

Urzędnicy amerykańscy ujawniają tę dezinformację, powiedział Cooper. „Wzywamy wszystkie kraje, w tym Rosję, do powstrzymania złośliwych aktorów, którzy rozpowszechniają wprowadzające w błąd i zakłócające informacje o wirusie” – stwierdziła Laura Cooper wskazując jednocześnie, że amerykańscy urzędnicy będą wciąż ujawniać przejawy dezinformacji.  

Reklama

Komentarze

    Reklama