Reklama

Polityka i prawo

Pekin zapowiada reakcję na rozszerzenie „czarnej listy” Waszyngtonu o kolejne chińskie firmy 

Fot. Nick Fewings/unsplash.com
Fot. Nick Fewings/unsplash.com

Chiny podejmą wszelkie konieczne kroki, aby chronić swoje firmy – zadeklarował Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ. Jak ustaliła agencji Reutera, administracja Joe Bidena zamierza wpisać kolejne chińskie firmy na gospodarczą czarną listę.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena może jeszcze w piątek ogłosić dopisanie do czarnej listy 10 chińskich przedsiębiorstw i innych instytucji, którym zarzuca udział w systemie elektronicznego nadzoru i łamaniu praw człowieka w regionie Sinciang na zachodzie Chin.

Na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie Wang oskarżył również USA o „tendencję do upolityczniania spraw gospodarczych”. Odniósł się w ten sposób do usunięcia akcji kolejnych chińskich firm z ważnych indeksów giełdowych w USA.

Firmy usunięto z indeksów w wyniku rozporządzenia wykonawczego, wydanego przez Bidena w czerwcu, zakazującego Amerykanom inwestowania w spółki podejrzewane o związki z chińskim wojskiem.

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się podczas prezydentury poprzednika Bidena, republikanina Donalda Trumpa. Obecnie uznawane są za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się m.in. w kwestii handlu i technologii, praw człowieka, Hongkongu, Tajwanu, Morza Południowochińskiego i pandemii COVID-19.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama