Reklama

Polityka i prawo

ONZ: pandemia nie zatrzymała innowacji

Fot. AJS1 / Pixabay
Fot. AJS1 / Pixabay

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała innowacji. Branże technologiczna, farmaceutyczna i biotechnologiczna zwiększyły swoje wydatki inwestycyjne - podała Światowa Organizacja Własności Intelektualnej przy ONZ (WIPO). Jak ocenili jej eksperci, pomimo tego zmiany w „krajobrazie innowacji” postępują zbyt wolno.

Postęp nie przekłada się ponadto na korzyści dla tak wielu krajów, jak powinien, szczególnie, gdy mowa o realiach postpandemicznych - stwierdzili przedstawiciele agendy.

W indeksie innowacyjności za 2020 r. przygotowanym przez WIPO za najbardziej innowacyjne gospodarki zostały uznane Szwajcaria, Szwecja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Korea Południowa. Wysoko w rankingu znalazły się również Chiny i Francja.

Innowacje są odporne. Jak się okazało, dużo bardziej odporne niż się spodziewaliśmy - ocenił cytowany przez agencję Associated Press dyrektor generalny WIPO Daren Tang.

Pandemia przyniosła zmiany w krajobrazie innowacji

COVID-19 przyniósł gwałtowne zmiany w wielu branżach, dla wielu stał się również akceleratorem - ocenił Tang. Nie jest niespodzianką, że dobrze poradziły sobie sektory takie, jak komunikacja, produkcja sprzętu, oprogramowania, czy branża technologii teleinformatycznych, a także obszar medycyny czy biotechnologii - dodał.

W raporcie WIPO stwierdzono, że wiodące spółki technologiczne takie jak Apple, Microsoft i Huawei w ostatnim roku zwiększyły swoje nakłady inwestycyjne o średnio 10 proc.

Znacząco wzrósł również sektor venture capital, a trend ten według agendy ONZ ma utrzymać się również w tym roku.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze