Reklama

Polityka i prawo

Fot. pxfuel.com

Nowa funkcja aplikacji STOP COVID. Interoperacyjność z europejskimi rozwiązaniami

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe przeznaczona do walki z koronawirusem w Polsce współdziała już z innymi europejskimi apkami tego typu - informuje Cyfryzacja KPRM. Co to oznacza z perspektywy użytkownika?

„Nad interoperacyjnością, bo o niej mowa, pracowaliśmy z Komisją Europejską (KE) od kilku miesięcy. Udało się. Polska jest ósmym państwem Unii Europejskiej, które ze swoją aplikacją dołączyło do stworzonej przez KE Bramy Federacyjnej (EFGS)” – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Dzięki temu użytkownicy STOP COVID – ProteGO Safe mogą wysłać powiadomienia o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw UE i jednocześnie otrzymać powiadomienia od nich” - dodaje.

Aplikacje w UE

Jak wskazuje w komunikacie Cyfryzacja KPRM, większość państw Unii Europejskiej (i nie tylko), chcąc zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, stworzyło i udostępniło obywatelom oficjalne aplikacje powiadamiające o kontakcie z patogenem.

„Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy - COVID Tracker, Włosi - Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy - Smitte|stop, Chorwaci - Stop COVID-19. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe” - wylicza resort. „Z apek korzystają lub nad nimi pracują też m.in. Czesi, Holendrzy, Cypryjczycy, Austriacy, Portugalczycy, Finowie, Litwini, Słoweńcy i Norwegowie” - dodaje.

Wszystkie wskazane aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach oraz powstały we współpracy z Komisją Europejską - podkreślono w komunikacie.  

Czym jest interoperacyjnośćw kontekście STOP COVID?

„Wyobraźmy sobie sytuację, że wyjeżdżamy do Niemiec (np. w celach zawodowych). Nasz pobyt potrwa ponad dwa tygodnie, po którym to czasie wrócimy do kraju. W Polsce korzystaliśmy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Czy na czas pobytu powinniśmy pobrać niemiecką, identyczną aplikację Corona-Warn-App? Jeszcze kilka dni temu byłby to być może pomysł wart rozważenia. Dziś jest już jednak inaczej” - tłumaczy resort w komunikacie. 

Ponad granicami 

Wyjeżdżając do państw wymienionych wyżej użytkownik nie musi instalować lokalnych aplikacji powiadamiających o kontakcie z koronawirusem. Wystarczy jedynie STOP COVID – ProteGO Safe i jej nowa funkcja „Ostrzeż w Europie”.

Dzięki niej, jeśli za granicą użytkownik będzie posiadał kontakt z osobą, która po spotkaniu z nami zachoruje i uruchomi w swojej aplikacji system powiadomień – dostanie ostrzeżenie w polskiej apce. To działa w obie strony, to znaczy, że w odwrotnym przypadku powiadomienie trafi też do użytkowników innych europejskich aplikacji.

Opisując to mniej obrazowo, ale bardziej profesjonalnie - „Ostrzeż w Europie” umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy (generowane losowo, okresowe i alfanumeryczne ciągi znaków zawierające anonimowe informacje inicjujące proces analizy narażenia na zakażenie koronawirusem) pomiędzy aplikacjami, które współpracują ze sobą w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19.

Co ważne, to rozwiązanie, które - podobnie jak cała aplikacja STOP COVID - szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane osobowe. Wyrażając zgodę na uruchomienie nowej funkcjonalności – nie udostępniają informacji o odwiedzonych miejscach, czy swoim położeniu.

Europejska opcja w imię wspólnego dobra

Interoperacyjność jest możliwa dzięki rozwiązaniu stworzonemu i utrzymywanemu przez Komisję Europejską – Bramie Federacyjnej (EFGS). To brama sieciowa, która służy do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między serwerami wewnętrznymi państw członkowskich Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie Cyfryzacja KPRM.

Polska jest ósmym krajem, który podłączył się do EFGS. „Przed nami zrobiły to tylko Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Łotwa, Dania i Chorwacja. Państwa, które są w trakcie przyłączania lub planują przyłączenie to Czechy, Holandia, Cypr, Austria, Portugalia, Finlandia, Litwa, Słowenia i Norwegia” - podkreśla resort.

Korzystanie z funkcji „Ostrzeż w Europie” nie jest obowiązkowe. Użytkownik może, ale nie musi wyrazić na to zgody. 

Z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe korzysta już niemal 1,6 miliona Polaków. System powiadomień uruchomiło do tej pory 1737 użytkowników. Aplikacja jest dobrowolna i bezpieczna. Szanuje prywatność użytkowników i chroni ich dane. Nie śledzi lokalizacji, ani nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji przechowywanych w telefonie. Potwierdzeniem tego jest współpraca z Komisją Europejską, której standardy spełnia nasza apka.

Razem możemy zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! Pobierz STOP COVID – ProteGO Safe już dziś. Znajdziesz ją w sklepach Google Play lub AppStore” - apeluje Cyfryzacja KPRM.

Informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

Reklama

Komentarze

    Reklama