Reklama

Polityka i prawo

Nowa fala ataków hakerskich. Cyberprzestępcy uderzyli w bankomaty

Fot. 3D_Maennchen/Pixabay
Fot. 3D_Maennchen/Pixabay

Eksperci wykryli nową falę cyberataków, których celem są bankomaty na całym świecie. Hakerzy do swoich celów wykorzystują metody jackpottingu. Najwięcej incydentów odnotowano w Stanach Zjednoczonych, państwach Ameryki Łacińskiej oraz Azji Południowo-Wschodniej. 

Jackpotting to technika hakerska polegająca na zmuszeniu bankomatu - z użyciem spreparowanego specjalnie sprzętu bądź złośliwego oprogramowania - do wypłaty całości zdeponowanej w nim gotówki. Pierwszy atak tego typu zaprezentowano na konferencji Black Hat w 2010 roku. Po zakończonej sukcesem demonstracji ataku z użyciem złośliwego oprogramowania autorstwa specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa Barnaby'ego Jacka, na ekranie bankomatu wyświetlił się napis "jackpot", skąd wzięła się nazwa techniki wykorzystywanej obecnie przez cyberprzestępców.

Serwis Motherboard oraz niemiecka rozgłośnia radiowa Bayerischer Rundfunk (BR) przeprowadziły wspólne śledztwo dziennikarskie, które wykazało, że choć liczba ataków tego typu na bankomaty w Europie w pierwszej połowie 2019 r. zmniejszyła się, to ich częstotliwość w innych regionach świata zdecydowanie wzrosła.

Według portalu Tech Radar stosowana przez cyberprzestępców w najnowszej, obserwowanej fali ataków metoda jackpottingu wykorzystuje działanie złośliwego oprogramowania. Jak podkreśla serwis, przeprowadzenie ataku nie wymaga od cyberprzestępców posiadania skradzionych kart płatniczych ani danych z nich pochodzących.

Zagrożone tego rodzaju atakami są bankomaty wszystkich producentów. Tech Radar zwraca uwagę, że zdecydowana większość bankomatów "to w istocie starzejące się komputery z systemem Windows, które są bardzo powolne". Producenci tych maszyn w ciągu ostatnich lat wprowadzili do swoich produktów wiele usprawnień, nie ma jednak wspólnego, rynkowego standardu bankomatów, który obowiązywałby wszystkie firmy dostarczające te urządzenia - zaznacza serwis.

W 2017 roku w Niemczech cyberprzestępcom posługującym się tą metodą udało się od lutego do listopada wykraść sumę 1,4 mln euro podczas dziesięciu ataków.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama