Polityka i prawo
Niemcy zastosują brytyjskie rozwiązanie w sprawie Huawei?
Politycy z partii Angeli Merkel CDU poparli propozycję wzmocnienia zasad bezpieczeństwa dla dostawców sieci 5G zawartą w stworzonym przez członków tej partii dokumencie. Jednym z jej punktów jest wprowadzenie modelu podobnego do tego z Wielkiej Brytanii. Natomiast opcja wykluczenia dostawcy na stale nie jest rozpatrywana– informuje Reuters.
Dokument został stworzony przez liderów CDU w celu rozwiania obaw sceptyków z partii Merkel, którzy postrzegają Huawei jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Opracowanie to ma być fundamentem podejścia koalicyjnego rządu CDU-CSU-SPD do przyjęcia wspólnej pozycji odnośnie sieci 5G.
Niemcy muszą się mierzyć z naciskiem ze strony Stanów Zjednoczonych, w momencie w którym Waszyngton naciska na swoich sojuszników, żeby całkowicie wykluczyli Huawei z sieci 5G. Amerykańskie wysiłki dyplomatyczne wydają się być są jednak nieskuteczne. Ich najbliższy sojusznik w Europie – Wielka Brytania, zdecydowała się tylko na ograniczenie obecności chińskiego giganta w swoich sieciach, a Unia Europejska przyjęła stanowisko oparte na wszechstronnej ocenie ryzyka, nie wykluczające żadnego podmiotu.
Reuters informuje, że politycy z CDU poparli 4 stronicowy dokument, który zamiast nakładać zakazy na pojedyncze firmy, ustanawia wyższe standardy bezpieczeństwa i wprowadza analizę ryzyka cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Wcześniej grupa polityków na czele z Norbertem Roettgenem sprzeciwiała się wpuszczeniu Huawei do sieci – informuje Reuters.
Aktorzy państwowi posiadają odpowiednie zasoby, które pozwalają na infiltrację sieci, w której są rozwiązania każdego producenta. Nawet najbardziej wszechstronne i zaawansowane testy bezpieczeństwa nie wykluczą całkowicie ryzyka. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zapewnienia ochrony przeciwko wykorzystaniu sieci 5G do podsłuchiwania. Użycie silnej kryptografii, szyfrowania end-to-end pozwala na zapewnienie poufności komunikacji oraz na bezpieczną wymianę danych – czytamy w dokumencie.
Dokument również w wyraźny wydziela kilka elementów sieci 5G jak np, krytyczne części infrastruktury, co pozwoliło by na inne traktowanie komponentów Huawei w różnych częściach sieci i np. zakazanie ich stosowania w rdzeniu sieci. Podobnie jak jest to w modelu brytyjskim.
Zaakceptowanie nowego podejścia do bezpieczeństwa sieci 5G jest również istotne z punktu widzenia rozpoczynającej się Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium z udziałem sekretarza stanu Mike Pompeo i chińskiego ministra spraw zagranicznych Wanga Yi. Temat 5G z pewnością będzie tam omawiany, a Pompeo skorzysta z kolejnej okazji żeby zaatakować chińską firmę.
Reuters zwraca również uwagę na dużą zależność od Huawei, pisząc, że potencjalne wykluczenie chińskiej firmy będzie kosztowne dla Niemiec – największej gospodarki Europy. Trzy niemieckie telekomy korzystają z rozwiązań oferowanych przez giganta z Shenzen a ich zastąpienie byłoby kosztowne. Co więcej, taki ruch prawdopodobnie odbiłby się negatywnie na relacjach handlowych z Pekinem.