Reklama

Polityka i prawo

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Rząd zapowiada wsparcie, 100 zł na dekoder

Fot. Glenn Carstens-Peters/ Unsplash

W związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej rząd szykuje wsparcie dla właścicieli odbiorników starszej generacji. Będzie oferował 100 zł dopłaty na wymianę dekodera, koniecznego do odbioru kanałów w standardzie DVB-T2.

Polska ma być jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który dofinansuje wymianę sprzętu w ramach zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Inaczej niektóre gospodarstwa domowe - ze względu na posiadanie starszego modelu odbiornika TV - mogłyby utracić dostęp do wybranych stacji telewizyjnych. Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów ustawa ma pomóc w dostosowaniu się do zmian, to projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Kto może liczyć na wsparcie, jakie i kiedy?

Wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - z obecnego systemu DVB-T/MPEG-4 na standard DVB-T2/HEVC. Ma on umożliwić odbiór większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

Zmiana standardu wynika z konieczności przeznaczenia - obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną - częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu 5G w całej Europie.

Dla części gospodarstw domowych – tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej), zmiana standardu będzie się wiązała z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub z koniecznością zakupu dekodera naziemnej telewizji cyfrowej.

100 zł na dekoder

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (Raport Krajowego Instytutu Mediów "Gotowość na nowy standard DVB-T2/HEVC. Nowa telewizja NTC").

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

"Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych" – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. "Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je – w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera" - dodaje.

Kiedy i jak otrzymać wsparcie?

Wnioskowanie o nowe świadczenie na dekoder ma być bardzo proste. Do wyboru będzie kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika.

Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie.

Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku. "W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace – tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu" - skomentował minister Janusz Cieszyński.

W Polsce zmiana standardu telewizji cyfrowej planowana jest etapami:

etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie. etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie. etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Uwaga na nieuczciwych sprzedawców!

Departament cyfryzacji w KPRM ostrzega także przed fałszywymi ofertami sprzedaży - w ostatnich miesiącach można zaobserwować wysyp ogłoszeń dotyczących sprzętu, który już od marca 2022 roku nie będzie nadawał się do użytku.

"Oferowany sprzęt jest niezgodny z wymogami rozporządzenia ministra cyfryzacji, co niestety nie powstrzymało nieuczciwych sprzedawców przed oferowaniem go klientom. Ze względu na brak skuteczności działań opartych na współpracy z największymi platformami e-commerce zaproponowane zostały przepisy, które ukrócą proceder handlu urządzeniami niespełniającymi wymogów technicznych. W przypadku nieuczciwych sprzedawców - wprowadzają dotkliwe sankcje finansowe. Celem tych regulacji jest zapewnienie użytkownikom pełnych możliwości korzystania z nowych funkcjonalności telewizji naziemnej" - stwierdza departament w komunikacie.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/gov. pl/ NB

Komentarze