Reklama

Polityka i prawo

Nadchodzi przełom w polskim 5G? Cieszyński: rozstrzygnięcie w ciągu najbliższych tygodni

Fot. pxhere.com
Fot. pxhere.com

W ciągu najbliższych tygodni Komitet Stały Rady Ministrów otrzyma projekt, którego przyjęcie pozwoli UKE uruchomić aukcję 5G - zapowiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, podczas posiedzenia komisji cyfryzacji.

Jeżeli chodzi o kwestię aukcji dotyczącej pasma C, to wszystko jest w gestii prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, bo to prezes UKE za ten temat odpowiada. UKE jasno wskazuje, że te kroki podejmie w momencie, w którym Stały Komitet Rady Ministrów przyjmie przepisy dotyczące dostawców wysokiego ryzyka. Myślę, że w tym zakresie powinniśmy się spodziewać takich rozstrzygnięć w ciągu najbliższych tygodni. Chciałbym, żebyśmy w ciągu najbliższych tygodni, może nawet uda się do końca września, by ten projekt wyszedł od nas i trafił do SKRM i wtedy liczę, że Komitet przychyli się do naszych propozycji - powiedział Janusz Cieszyński.

Zaznaczył, że tematyka jest bardzo szeroka, interesująca, więc warto, aby jeszcze tę chwilę poświęcić i dopracować niż pospiesznie pójść dalej z regulacją, z której skutków nie będziemy zadowoleni.

Aukcja na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz została ogłoszona przez ówczesnego prezesa UKE Marcina Cichego 6 marca 2020 r. Jednak 20 maja 2020 r. w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia.

W lutym nowy prezes UKE Jacek Oko pisał na blogu na stronie Urzędu, że aukcja 5G zbiega się w czasie z pracami nad dwoma ważnymi aktami prawnymi - Prawem komunikacji elektronicznej oraz Ustawą o krajowym systemie bezpieczeństwa. Jak wskazał wówczas Oko, operatorzy będą wykorzystywać częstotliwości i budować swoje sieci w nowym otoczeniu regulacyjnym, ważnym jest więc, aby już na etapie konsultacji dokumentacji aukcyjnej ten obraz był w jak największym stopniu klarowny. Przewidywał on wówczas, że w związku z tym z aukcją poczekać jeszcze kilka tygodni, bo zdefiniuje ona na wiele lat przyszłość naszego kraju.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze