Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji: Alert RCB w pełni działa

Fot. filmbetrachtrein/Pixabay
Fot. filmbetrachtrein/Pixabay

System przekazywania obywatelom wiadomości SMS o zbliżających się zagrożeniach Alert RCB w pełni działa - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

"W związku z wejściem w życie zmian w ustawie o zarządzaniu kryzysowym, wprowadzanych nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, kończy się pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Pilotaż realizowany był od 29 czerwca br. na podstawie listu intencyjnego podpisanego między Ministrem Cyfryzacji, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawicielami operatorów telekomunikacyjnych" - podał resort cyfryzacji.

W komunikacie dodano, że "na podstawie zmienionych przepisów ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz wojewodowie mają obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora RCB o zagrożeniu, które może skutkować wystąpieniem sytuacji kryzysowej".

"Dyrektor RCB po otrzymaniu informacji o zagrożeniu przesyła tę informację operatorom sieci komórkowych, którzy niezwłocznie rozsyłają ją do swoich abonentów. Abonent, jeśli znajdzie się w obszarze zagrożenia dostanie na swój telefon SMS oznaczony, jako ALERT RCB, informujący o rodzaju zagrożenia, jego lokalizacji, a także źródle ostrzeżenia" - czytamy w dokumencie.

Resort cyfryzacji podkreśla, że "celem przekazania tej informacji jest umożliwienie obywatelom podjęcia z odpowiednim wyprzedzeniem działań mających na celu uniknięcie zagrożenia. Komunikaty będą dotyczyły m.in. możliwości wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych".

Szczegółowe informacje na temat systemu powiadamiania o zagrożeniach dostępne są pod adresem https://rcb.gov.pl/alertrcb 

Źródło:PAP

Komentarze