Reklama

Polityka i prawo

Minister Zagórski obejmie stanowisko w kancelarii premiera?

fot. gov.pl
fot. gov.pl

Marek Zagórski sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów? Kuluarowe plotki potwierdza coraz więcej osób bezpośrednio związanych ze sprawą. 

Jak wynika z nieoficjalnych wciąż informacji, szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski ma objąć stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Informację podaną w środę przez Wprost potwierdza w kuluarach coraz więcej osób bezpośrednio związanych ze sprawą. 

O tym, że informatyzacja trafi pod KPRM napisał za pośrednictwem Twittera Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Również większość pracowników obecnego ministerstwa nie ma się czego obawiać - ponieważ mają trafić do KPRM pod skrzydła premiera Mateusza Morawieckiego. 

Ogłoszona w ubiegłą środę rekonstrukcja rządu oficjalnie pogrzebała Ministerstwo Cyfryzacji, jednak plotki o rozwiązaniu resortu pojawiały się już wcześniej. A praktycznie rzecz biorąc przy każdej rekonstrukcji rządu. 

W momencie ogłoszenia rozwiązania resort cyfryzacji realizował wiele projektów, które muszą zostać dokończone. Jednym z największych wyzwań jest bezpieczne wdrożenie sieci 5G w Polsce – technologii, która będzie kluczowa dla rozwoju gospodarczego i społecznego. Zasadnym jest zatem zadania pytania, w jakim stopniu obecnie realizowane projekty będą kontynuowane przez KPRM? 

Początki powstania resortu cyfryzacji sięgają roku 2011. Wtedy to wydzielono i przeniesiono dział informatyzacji z MSWiA do nowo utworzonego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC). W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, a MAC na mocy rozporządzenia Rady Ministrów przekształcono w Ministerstwo Cyfryzacji. Nowy resort objęła ekspertka - Anna Streżyńska - była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a PiS zapowiedział, że cyfryzacja będzie o wiele ważniejsza, niż za czasów poprzedników. Streżyńska szybko jednak napotkała pierwsze problemy w swojej pracy - konflikt z ówczesnym Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, o to kto powinien przewodzić w obszarze cyberbezpieczeństwa w Polsce. Po jej dymisji przez długi okres czasu resort pozostawał bez ministra, a jego obowiązki pełnił Marek Zagórski, który następnie został oficjalnie nominowany na to stanowisko. Już wtedy pojawiły się pierwsze głosy o możliwej likwidacji resortu, które powróciły również podczas powoływania drugiego rządu Mateusza Morawieckiego. Koniec września 2020 roku przyniósł oficjalne rozwiązanie resortu.

  • KPRM
Reklama
Reklama

Komentarze