Polityka i prawo
Macron: Francja promuje europejskie rozwiązania 5G, ale nie blokuje Huaweia
Francuski prezydent Emmanuel Macron przekazał, że Francja ze względów bezpieczeństwa preferuje rozwiązania europejskich dostawców łączności 5G, ale nie blokuje Huawei Technologies. Nabywcy chińskiego sprzętu muszą się jednak liczyć z ograniczeniami.
Macron wypowiadał się ws. warunków zaangażowania Huaweia we wdrożenia technologii 5G we Francji po piątkowym spotkaniu z przedstawicielstwem Chin. Tego dnia Paryż odwiedził minister spraw zagranicznych ChRL Wang Yi.
Francuski prezydent podkreślił, że już wcześniej informował chińskiego przywódcę Xi Yinpinga o preferencjach dla europejskich rozwiązań. Według Macrona to "normalne", a Chiny "postąpiłyby podobnie w jego położeniu" - odnotowuje agencja Associated Press.
Zamiast chińskiego sprzętu Francja skłania się ku ofertom europejskich dostawców: szwedzkiego Ericssona i fińskiej Nokii. Jak przekazała w lipcu francuska agencja bezpieczeństwa informacji ANSSI, firmy telekomunikacyjne mogą korzystać we wdrożeniach także z produktów Huawei Technologies, jednak w takim wypadku otrzymają najwyżej ośmioletnie licencje. Rząd Francji nie zgadza się także na stosowanie rozwiązań 5G Huaweia w obiektach wrażliwych, m.in. wojskowych oraz związanych z energetyką atomową.
Koncern Huawei Technologies, największy dostawca sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, pozostaje w centrum kontrowersji związanych z formułowanymi przez Waszyngton oskarżeniami powiązań z Pekinem i ryzyka wykorzystania firmowych instalacji do celów wywiadowczych - szczególnie w kontekście wdrażanych obecnie usług 5G. Firma konsekwentnie odpiera te zarzuty. Dodatkowe obawy wśród regulatorów na całym świecie wzbudziło nadmierne uzależnienie operatorów od urządzeń dostarczanych przez spółkę z ChRL.
Unia Europejska jeszcze w listopadzie 2019 r. przyjęła porozumienie zakładające m.in., że operatorzy telekomunikacyjni zdywersyfikują swoich dostawców technologii 5G. W lipcu br. Komisja Europejska wezwała ponadto do rezygnacji z korzystania z usług producentów "wysokiego ryzyka". Wcześniej w tym samym miesiącu Wielka Brytania zapowiedziała rezygnację ze stosowania technologii Huaweia do 2027 r.