Reklama

Polityka i prawo

Łukaszenka: epoka postprawdy i fake newsów zagrożeniem dla państwowości Białorusi

Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Nowe media stanowią zagrożenie dla informacyjnej suwerenności i państwowości Białorusi – stwierdził prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka podczas zjazdu prorządowego Białoruskiego Związku Dziennikarzy.

„Prasa, w tym tzw. nowe media, jest narzędziem realizacji ambicji nieuczciwych polityków i technologów politycznych. Nie krępując się ramami etycznymi, takimi jak obiektywizm, uczciwość i moralność, zagrażają one naszym historycznym, kulturowym i ogólnoludzkim wartościom, suwerenności informacyjnej oraz państwowości” – zacytowało biuro prasowe Łukaszenki tekst jego wystąpienia.

Według Łukaszenki „epoka postprawdy i fake newsów” przeistacza medialną przestrzeń informacyjną w „pole walki interesów geopolitycznych, w centrum którego znajduje się Białoruś” i dochodzi do „agresywnego, destrukcyjnego wpływania na świadomość Białorusinów”.

„Ku czci naszych przodków, którzy podarowali pokój i wolność ziemi ojczystej, jesteśmy zobowiązani obronić naród przed ekstremizmem i radykalizmem nowych czasów” – oznajmił.

Według danych niezależnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Białoruskich (BAŻ) ofiarami prześladowań na Białorusi padło od czasu wyborów prezydenckich 9 sierpnia 390 dziennikarzy, z których 77 wymierzono kary aresztu.

„Na dzień 23 listopada 14 naszych kolegów znajduje się w aresztach w związku ze sprawami administracyjnymi lub karnym. Za kratami są też blogerzy, zatrzymani jeszcze podczas kampanii przedwyborczej” – podkreślił BAŻ.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama