Reklama

Polityka i prawo

Krok milowy dla rozwoju cyberbezpieczeństwa w Niemczech

Fot. Giuseppe Milo/Flick/CC 2.0
Fot. Giuseppe Milo/Flick/CC 2.0

”Utworzenie agencji ds. cyberbezpieczeństwa to przełomowy krok” - powiedziała niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. Berlin stworzy nową instytucję odpowiedzialną za ochronę kraju przed cyberatakami.

W we wtorek niemiecki rząd poinformował, że uruchomi nową agencję ds. cyberbezpieczeństwa. Przeznaczy na ten cel 350 milionów euro do 2023 roku, a siedziba nowej instytucji początkowo zostanie umiejscowiona we wschodniej części miasta Halle, a potem zostanie przeniesiona w rejon lotniska. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie innowacyjnych badań w zakresie cyberbezpieczeństwa, a następnie przekształcenie ich w praktyczne rozwiązania, które pozwolą na skuteczniejsze zwalczanie zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stworzenie agencji było rezultatem ponadpartyjnego porozumienia pomiędzy głównymi siłami politycznymi w Niemczech - informuje Deutsche Welle.   

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer określiła stworzenie agencji krokiem milowym w ochronie systemów IT. Dodała, że rozwój idei oraz innowacyjnego podejścia, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego, wymagania specjalnego zaangażowania.

Miejsce zlokalizowania agencji jest w dużej mierze podyktowane kwestiami ekonomiczno-społecznymi, ponieważ główna kwatera ma się znajdować w regionie Halle i stworzy nowe miejsca pracy dla obszaru, który ucierpiał z powodu przejścia z węgla na inne źródła energii.

Na czele agencji stanie Christopher Igel, ekspert od sztucznej inteligencji, który początkowo będzie miał pod sobą 100 osób. Zdaniem Igela najważniejsze będzie pozyskanie najbardziej błyskotliwych umysłów z całych Niemiec - informuje  Deutsche Welle.

Komentarze