Reklama

Polityka i prawo

Kreml zwiększa kontrolę nad największą rosyjską firmą technologiczną

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Największa rosyjska firma technologiczna Yandex po długich negocjacjach zgodziła się na restrukturyzację, która zwiększy kontrolę Kremla nad spółką i ma zapobiegać wywieraniu na nią wpływów przez podmioty zagraniczne - podał dziennik „Financial Times”.

Uzgodnione z Kremlem zmiany obejmą utworzenia przez Yandex w ramach firmy specjalnej Fundacji Interesu Publicznego, która będzie miała możliwość blokowania transakcji oraz tymczasowego przejmowania zarządzania spółką w sytuacjach, w których decyzje jej kierownictwa zagrażałyby interesowi narodowemu Rosji.

Źródła cytowane przez "FT" twierdzą, że ustalenia to rezultat długich rozmów prowadzonych pomiędzy Yandexem a władzami w Moskwie, których głównym celem było wypracowanie sposobu na utrzymanie firmy w rosyjskich rękach przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości jej działania na rynkach globalnych.

Według rozmówców londyńskiego dziennika rosyjskie władze obawiają się przede wszystkim tego, że dane użytkowników usług Yandexu mogłyby wpaść w zagraniczne ręce. Tymczasem rosyjski koncern świadczy bardzo szeroki zakres usług cyfrowych, obejmujących nie tylko wyszukiwarkę internetową i reklamę dla formatów mobilnych, ale i zamawianie przez internet jedzenia oraz przewozów osobowych.

"Internet jest dziś tym, czym 100 lat temu była elektryczność" - napisał w liście do pracowników firmy założyciel i szef Yandexu Arkady Wołoż. "Nasze produkty są dziś ważną częścią życia ludzi i jeśli coś się z nimi stanie, będzie to problem nie tylko dla firmy, ale i dla całego społeczeństwa" - dodał.

Jak podkreślił, "niezbędne było wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla trzech stron poprzez zatrzymanie zarządzania firmą w naszych rękach, upewnienie zagranicznych inwestorów co do potencjału biznesowego Yandexu, a także obronę interesów narodowych".

Wołoż, który jest największym udziałowcem spółki, po zmianach ma zachować wyłączną kontrolę nad decyzjami operacyjnymi firmy. Wartość akcji Yandexu notowanego w indeksie Nasdaq po ogłoszeniu tych informacji wzrosła o 9 proc.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama