Reklama

Polityka i prawo

Krajowy Plan Odbudowy: wśród zgłoszonych projektów plany cyfryzacji szpitali

fot. AhmadArdity / pixabay
fot. AhmadArdity / pixabay

Cyfryzacja, poprawa funkcjonalności i doposażanie szpitali, utworzenie centrów senioralnych - to niektóre cele projektów dotyczących ochrony zdrowia zgłoszonych przez samorząd woj. lubelskiego do Krajowego Plan Odbudowy.

"Samorząd woj. lubelskiego zgłosił do Krajowego Programu Odbudowy siedem propozycji projektów z zakresu ochrony zdrowia o łącznej wartości ok. 2,5 mld zł” - poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. lubelskiego Remigiusz Małecki.

Projekty te w dużej mierze dotyczą szeroko pojętej cyfryzacji szpitali, której celem jest usprawnienie ich działania np. poprzez automatyzację procesów zarzadzania, bezpieczeństwa, komunikacji, logistyki oraz diagnostyki. Jeden z projektów przewiduje modernizację infrastruktury budowlanej i teleinformatycznej w placówkach służby zdrowia tak, aby zapewnić ich lepsza dostępność i poprawić funkcjonalność usług i świadczeń w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej i Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Zaproponowano także utworzenie sieci transferu danych medycznych oraz konsultacji online łączących szpitale woj. lubelskiego, które mają m.in. umożliwiać konsultacje medyczne on-line.

Jeden ze zgłoszonych projektów obejmuje utworzenie Regionalnych i Powiatowych Centrów Senioralnych. Ma to na celu poprawę jakości, kompleksowości, dostępności usług zdrowotnych dla osób starszych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych.

Najbardziej kosztowny – oszacowany na ok. 1 mld zł - projekt dotyczy rozbudowy i doposażenie jednostek ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów zakaźnych, laboratoriów oraz stacji ratownictwa medycznego. Planowana jest także restrukturyzacja organizacji wojewódzkich podmiotów leczniczych tak, aby zapewniały one udzielanie świadczeń zdrowotnych o możliwie najwyższym standardzie, a także równy dostęp do opieki medycznej dla wszystkich mieszkańców.

Wśród zgłoszonych projektów jest również budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych pracująca w ruchu ciągłym, o wydajności do 10 ton na dobę. Projekt ten ma realizować Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej we współpracy z województwem lubelskim. Uruchomienie takiej instalacji ma umożliwiać zagospodarowanie odpadów medycznych wszystkich placówek służby zdrowia z terenu woj. lubelskiego.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument określający cele związane z odbudową Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji, które mają pomóc Polsce wrócić na właściwe tory rozwoju.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. asd

    To, że do dziś "karta pacjenta" nie jest informacją dostępną w sieci wewnętrznej Służby Zdrowia to jest skandal i moim zdaniem wymaga pociągnięcia konkretnych ludzi do odpowiedzialności. Przecież to cyrk jest, chodzi babcia od lekarza do lekarza, każdy dorzuca swoje, a ta targa już wózek na kółkach z lekami. Jeden konował nie wie co drugi zapisał/mówił.