Reklama

Polityka i prawo

Fot. LIBER Europe/Flickr/CC 2.0

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne ws. przepisów cyfrowych

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne ws. proponowanych przepisów o usługach cyfrowych w UE, obejmujących takie kwestie, jak m.in. odpowiedzialność platform internetowych, bezpieczeństwo w sieci i wolność wypowiedzi. Opinie zbierane będą do 8 września.

Komisja zbierać będzie opinie ze strony mieszkańców, przedsiębiorców, platform internetowych, środowisk akademickich i organizacji pozarządowych w sprawie pakietu przepisów dotyczących usług cyfrowych w Unii Europejskiej. Chodzi o zapowiedziany przez szefową KE Ursulę von der Leyen jeszcze w lutym projekt regulujący m.in. takie kwestie, jak swoboda świadczenia usług cyfrowych we Wspólnocie, odpowiedzialność platform internetowych za treści tworzone przez użytkowników i produkty oferowane przez nich na sprzedaż, a także warunki działania na europejskich rynkach cyfrowych (obecnie zdominowanych przez kilka największych spółek).

"Zwracamy się do zainteresowanych obywateli i podmiotów, aby przedstawili swoją opinię na temat tego, jak powinny wyglądać nowoczesne ramy regulacyjne w dziedzinie usług cyfrowych i platform internetowych w UE. Wiele z tych kwestii ma wpływ na codzienne życie obywateli, dlatego zobowiązujemy się do stworzenia z myślą o nich bezpiecznej i innowacyjnej przyszłości cyfrowej" - powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.

Jak dodał komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, celem prowadzonych do 8 września konsultacji jest "wysłuchanie wszystkich opinii i wspólne zastanowienie się nad tym, jak osiągnąć właściwą równowagę między wymogami bezpiecznego internetu dla każdego, ochroną wolności wypowiedzi i zapewnianiem przestrzeni sprzyjającej innowacyjności na jednolitym rynku UE".

Obowiązujące obecnie w Unii Europejskiej przepisy o usługach cyfrowych pochodzą z 2000 r. i są już przestarzałe. Dlatego też Komisja postanowiła zaproponować nowocześniejsze regulacje, które umożliwią lepszą ochronę konsumentów i firm w sieci oraz pozwolą uniknąć sytuacji kiedy każde państwo członkowskie wprowadza osobne przepisy.

Kwestionariusz umożliwiający wyrażanie opinii dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej we wszystkich językach urzędowych UE. Wyniki konsultacji posłużą KE w opracowywaniu ostatecznego kształtu przepisów, które mają zostać opublikowane pod koniec tego roku. 

Reklama

Komentarze

    Reklama