Polityka i prawo
Koalicja ekspertów przeciwko oszustwom wokół COVID-19
Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa jednoczoną się, aby wspólnie zneutralizować działania hakerów, wykorzystujących koronawirusa do prowadzenia złośliwych operacji. Eksperci stworzyli grupę, która ma za sobą pierwsze sukcesy.
W prace grupy zaangażowanych jest prawie 400 specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ich głównym celem jest zwalczanie działalności hakerskiej wykorzystującej pandemię koronawirusa do prowadzenia złośliwych operacji – informuje agencja Reutera.
Grupa została nazwana COVID-19 CTI League. W jej skład wchodzą eksperci z ponad 40 krajów, w tym czołowi specjaliści największych koncernów, takich jak Microsoft czy Amazon.
Cytowany przez agencję Reutera Marc Rogers, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, zaznaczył, że najważniejszym priorytetem będzie walka z operacjami hakerskimi wymierzonymi przeciwko placówkom medycznym, służbom bezpieczeństwa, a także konkretnym osobom, pracującym na rzecz zwalczania skutków pandemii. Dodał, że eksperci już pracują nad sposobami zwalczania cyberataków ukierunkowanych w sektor ochrony zdrowia.
Według eksperta równie istotna jest ochrona sieci i usług komunikacyjnych, które w obliczu kryzysu stały się niezbędne ze względu na fakt nieustannie rosnącej liczby osób pracujących z domu.
Jak donosi agencja Reutera, grupa współpracuje z dostawcami infrastruktury internetowej, aby zneutralizować na przykład ataki phishingowe. Hakerzy sprawnie wykorzystują ludzki strach przed koronawirusem, aby w ten sposób nakłonić użytkowników do podjęcia określonych działań i interakcji z cyberprzestępcami. Podstępne kampanie przyczyniają się do zwiększenia skuteczności działań hakerów, zachęcając ich do prowadzenia dalszych złośliwych operacji. Marc Rogers podkreślił, że utworzona grupa ekspertów już teraz odnotowała pierwsze sukcesy i udało się ograniczyć jedną ze złośliwych kampanii, jednak nie przedstawił szczegółów na temat całej operacji.
Organy ścigania oraz inne służby bezpieczeństwa wielu państw są pozytywnie nastawione do współpracy z COVID-19 CTI League, co świadczy o powszechnej mobilizacji w walce z pandemią. „Nigdy nie widziałem takiej współpracy. Mam nadzieję, że będzie ona trwała dalej” – zaznaczył Marc Rogers, cytowany przez agencję Reutera.
W tym miejscu warto również podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz koncerny technologiczne organizują hackathon #BuildforCOVID19, w ramach którego uczestnicy będą pracować nad rozwiązaniami, ułatwiającymi społecznościom radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa. Organizatorzy mają nadzieję, że inicjatywa zachęci deweloperów do opracowania szeregu skutecznych rozwiązań między innymi w zakresie tematyki zdrowia, biznesu, edukacji, rozrywki czy ochrony grup ryzyka.