Polityka i prawo
KE prezentuje pakiet dot. łączności. "Szybki internet wymaga dużych inwestycji”
Seria inicjatyw Komisji Europejskiej ma przyspieszyć wdrażanie sieci o dużej przepustowości w Europie. Część pomysłów budzi kontrowersje, a jedna z nich dotyczy pomysłu „sprawiedliwego udziału”.
23 lutego Komisja Europejska zaprezentowała pakiet, według którego firmy odpowiadające za generowanie ruchu mają być zobligowane do wkładu finansowego w powstającą infrastrukturę informatyczną.
Czytaj też
Pakiet inicjatyw
Jak informuje serwis Euractiv w pakiecie przedstawionym przez Komisję obecna jest m.in. ustawa o infrastrukturze gigabitowej. Jest to projekt rozporządzenia mającego na celu przyspieszenie wdrażania światłowodów i technologii 5G na szczeblu krajowym.
Po raz pierwszy o pomyśle zrobiło się głośno prawie rok temu. Pierwsze propozycje pojawiły się już w maju 2022 roku i już wtedy budziły kontrowersje. „Badamy, kto powinien zapłacić za infrastrukturę łączności nowej generacji" – powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton.
Czytaj też
Sprzeczne interesy
W całej sprawie największe kontrowersje budzi inicjatywa byłego dyrektora generalnego France Télécom, który opowiada się za koncepcją tzw. „sprawiedliwego udziału". Chodzi w niej o to, że firmy telekomunikacyjne, protestują przeciw byciu jedynymi ponoszącymi koszty inwestycji infrastrukturalnych.
Jest to przytyk wymierzony w największe firmy technologiczne, które – zdaniem telekomów – są beneficjentami, którzy nie ponoszą większych kosztów związanych z rozbudową infrastruktury. O sprawie pisaliśmy szerzej TUTAJ , informując o tym, że Big Techy odrzuciły argumenty telkomów. Mówiły wtedy o tym, że "już inwestują w sprzęt i technologie, aby oferowane przez nie treści były prezentowane jak najkorzystniej dla użytkowników".
Choć do ostatecznych rozstrzygnięć jest jeszcze daleka droga, to już teraz można przewidzieć, że kształtowanie tak znaczących regulacji będzie nadal przedmiotem istotnych sporów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].