Reklama

Polityka i prawo

Kaspersky Lab otworzy centrum przetwarzania danych w Szwajcarii

Fot. Alexxsun/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Alexxsun/Wikipedia Commons/CC 4.0

Kaspersky Lab otworzy centrum przetwarzania danych w Szwajcarii, gdzie będą przechowywane dane klientów z Europy, USA, Japonii, Korei Płd., Singapuru i Australii. Decyzja firmy ma być krokiem w stronę większej przejrzystości - podała we wtorek agencja Reutera.

Nowe centrum przetwarzania danych rosyjskiej firmy Kaspersky Lab ma być otwarte do końca przyszłego roku. Jak ocenia Reuters, otwarcie nowej placówki ma pomóc w przekonaniu rządów zachodnich państw o tym, że oprogramowanie produkowane przez firmę Jewgienija Kaspierskiego nie jest wykorzystywane przez Rosję do szpiegowania jego użytkowników.

Firma poinformowała, że decyzja o lokalizacji nowego centrum przetwarzania danych w Szwajcarii zapadła przede wszystkim ze względu na "politykę neutralności" tego kraju oraz silne gwarancje prawa ochrony danych osobowych, które tam obowiązują.

Pierwsze informacje o nowej placówce Kaspersky Lab pojawiły się w marcu, kiedy to Reuters dotarł do wewnętrznych dokumentów firmy uzasadniających decyzję w tej kwestii faktem zakazu korzystania z oprogramowania Kaspersky'ego przez rządy USA, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Jewgienij Kaspierski poinformował, że w kwestii realizacji planów firmy uzyskał już wsparcie od regionalnych władz Szwajcarii, a także od szwajcarskiej ambasady w Moskwie. Podobne placówki Kaspersky Lab planuje w przyszłości otworzyć w Ameryce Północnej oraz Azji (obie inwestycje mają zostać zrealizowane do 2020 roku). 

Źródło:PAP

Komentarze