Reklama

Polityka i prawo

Już 58 tys. aktywnych użytkowników aplikacji mDokumenty

Fot: Ministerstwo Cyfryzacjiacji
Fot: Ministerstwo Cyfryzacjiacji

Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji na chwilę obecną liczba aktywnych użytkowników aplikacji mDokumenty wnosi 58200 osób. Zestawiając to z 2 milionami założonych kont Profilu Zaufanego oraz ponad 4 tys. zarejestrowanymi online nowo narodzonymi dziećmi można odnieść wrażenie, że skala cyfryzacji kraju nie jest imponująca. Zauważyć jednak należy, że opóźnienia i mentalne bariery we wprowadzaniu cyfrowych rozwiązań w Polsce są olbrzymie. Aktualnie rozwijane są poszczególne funkcjonalności platformy mDokumenty o m.in. mLegitymację Szkolną i Studencką. 

Warto podkreślić, że tak jak informowaliśmy wcześniej, Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzi prac nad wprowadzeniem mobilnej wersji dowodu osobistego (mDowodu) w aplikacji mDokumenty. Zakładane jest natomiast uregulowanie prawne usługi mTożsamość będącej funkcjonalnością platformy mObywatel. Według ministerstwa usługa ta nie zastąpi dowodu osobistego, ale znacznie ułatwi identyfikację w przypadku braku tego dokumentu przy sobie. 

Kluczowym projektem dalej pozostaje projekt dowodu osobistego z warstwą cyfrową, tzw. e-Dowód.  Ministerstwo pracuje nad wdrożeniem tego dokumentu z dniem 1 marca 2019 roku, co wynika z harmonogramu projektu, oraz Decyzji Komisji Europejskiej  z 2010 roku. Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech.

Reklama

Komentarze

    Reklama