Reklama

Polityka i prawo

Izraelczycy wzmocnili narzędzie do hakowania smartfonów

Fot. Japanexperterna.se/flickr
Fot. Japanexperterna.se/flickr

Jak informuje serwis Tech Radar, izraelski koncern Cellebrite zmodyfikował swoje narzędzie przeznaczone do hakowania smartfonów. Ulepszenie spowodowało, że uzyskanie dostępu do najnowszych telefonów zarówno z systemem Android, jak i iOS nie powinno być problemem. Rozwiązanie jest przeznaczone dla służb bezpieczeństwa. 

Firma Cellebrite obiecuje, że narzędzie o nazwie Universal Forensic Extraction Device (UFED) pozwala obecnie na odblokowanie smartfonów działających w oparciu o system iOS w wersji od 7 do 12.3 oraz "nowszych wersji Androida, w tym tych działających na telefonach Samsung Galaxy S6/S7/S8/S9 i różnych modelach producentów takich jak Motorola, Huawei, LG i Xiaomi".

Narzędzie będzie mogło być wykorzystywane przez służby lokalnie, we własnych placówkach, co oznacza, że będą one mogły pracować z jego wykorzystaniem niezależnie od firmy Cellebrite i bez wsparcia przez podmioty trzecie. Z użyciem UFED organy ścigania oraz inne służby zainteresowane jego wykorzystaniem będą mogły zyskać dostęp m.in. do "danych aplikacji zainstalowanych w telefonie, treści rozmów w komunikatorach internetowych, pobranych na urządzenie e-maili oraz załączników do nich, treści i plików usuniętych z urządzenia, a także innych informacji".

Tech Radar przypomina, że rok temu w tym samym czasie producent systemu operacyjnego iOS - firma Apple - w ramach aktualizacji do wersji iOS 12 wydała nową wersję oprogramowania odpowiedzialnego za zarządzanie połączeniem telefonu z innymi urządzeniami z użyciem portów USB. Miało to ograniczyć możliwość wykorzystania portu fizycznego w telefonach iPhone do pozyskiwania danych z użyciem narzędzi takich jak UFED czy GreyKey.

Serwis zaznacza, że obecnie nie wiadomo, jakie służby będą korzystały z izraelskiego narzędzia. Podejrzewa się jednak, że UFED w starszej wersji był wykorzystywany przez FBI w USA przy okazji dochodzenia ws. ataku terrorystycznego w San Bernardino, do którego doszło w grudniu 2015 r. i w którym zginęło 14 osób, a 22 zostały poważnie ranne. Tech Radar zwraca również uwagę, że na liście urządzeń, które można odblokować z użyciem najnowszej aktualizacji oprogramowania współpracującego z UFED nie ma rodziny smartfonów Galaxy S10, S10 Plus i S10e, a także systemu iOS w wersji 12.3.2, których szyfrowanie wciąż może pozostawać odporne na działanie narzędzia.

SZP/PAP

Komentarze