Reklama

Polityka i prawo

Fot. Japanexperterna.se/flickr

Izraelczycy wzmocnili narzędzie do hakowania smartfonów

Jak informuje serwis Tech Radar, izraelski koncern Cellebrite zmodyfikował swoje narzędzie przeznaczone do hakowania smartfonów. Ulepszenie spowodowało, że uzyskanie dostępu do najnowszych telefonów zarówno z systemem Android, jak i iOS nie powinno być problemem. Rozwiązanie jest przeznaczone dla służb bezpieczeństwa. 

Firma Cellebrite obiecuje, że narzędzie o nazwie Universal Forensic Extraction Device (UFED) pozwala obecnie na odblokowanie smartfonów działających w oparciu o system iOS w wersji od 7 do 12.3 oraz "nowszych wersji Androida, w tym tych działających na telefonach Samsung Galaxy S6/S7/S8/S9 i różnych modelach producentów takich jak Motorola, Huawei, LG i Xiaomi".

Narzędzie będzie mogło być wykorzystywane przez służby lokalnie, we własnych placówkach, co oznacza, że będą one mogły pracować z jego wykorzystaniem niezależnie od firmy Cellebrite i bez wsparcia przez podmioty trzecie. Z użyciem UFED organy ścigania oraz inne służby zainteresowane jego wykorzystaniem będą mogły zyskać dostęp m.in. do "danych aplikacji zainstalowanych w telefonie, treści rozmów w komunikatorach internetowych, pobranych na urządzenie e-maili oraz załączników do nich, treści i plików usuniętych z urządzenia, a także innych informacji".

Tech Radar przypomina, że rok temu w tym samym czasie producent systemu operacyjnego iOS - firma Apple - w ramach aktualizacji do wersji iOS 12 wydała nową wersję oprogramowania odpowiedzialnego za zarządzanie połączeniem telefonu z innymi urządzeniami z użyciem portów USB. Miało to ograniczyć możliwość wykorzystania portu fizycznego w telefonach iPhone do pozyskiwania danych z użyciem narzędzi takich jak UFED czy GreyKey.

Serwis zaznacza, że obecnie nie wiadomo, jakie służby będą korzystały z izraelskiego narzędzia. Podejrzewa się jednak, że UFED w starszej wersji był wykorzystywany przez FBI w USA przy okazji dochodzenia ws. ataku terrorystycznego w San Bernardino, do którego doszło w grudniu 2015 r. i w którym zginęło 14 osób, a 22 zostały poważnie ranne. Tech Radar zwraca również uwagę, że na liście urządzeń, które można odblokować z użyciem najnowszej aktualizacji oprogramowania współpracującego z UFED nie ma rodziny smartfonów Galaxy S10, S10 Plus i S10e, a także systemu iOS w wersji 12.3.2, których szyfrowanie wciąż może pozostawać odporne na działanie narzędzia.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama