Reklama

Polityka i prawo

Irlandia: Ponad pół miliona osób pobrało aplikację do namierzania kontaktów zakażonych

fot. Gustavo Fring / pixinio
fot. Gustavo Fring / pixinio

Ponad 545 tys. mieszkańców Irlandii zainstalowało aplikację Covid Tracker w pierwszym dniu po jej uruchomieniu, która ma pomagać w identyfikowaniu kontaktów osób zakażonych koronawirusem.

"To jeszcze jeden przykład solidarności i zbiorowego ducha, który charakteryzuje dotychczasową reakcję społeczeństwa irlandzkiego na Covid-19. Aplikacja jest ważnym narzędziem wspierającym nasze systemy śledzenia kontaktów. Im więcej osób pobierze i będzie korzystać z tej aplikacji, tym bardziej będzie ona efektywna. Jest ona dla nas kolejną szansą, aby odegrać swoją rolę w reakcji na Covid-19" - oświadczył p.o. naczelnego lekarza kraju Ronan Glynn.

Irlandzkie ministerstwo zdrowia ocenia, że aplikacja będzie dobrze spełniać swoją rolę, jeśli zainstaluje ją przynajmniej 60 proc. populacji, ale dodaje, że każdy poziom będzie poprawiał sytuację. Jak podkreślono, aplikacja nie ma zastąpić mechanicznego namierzania kontaktów, czyli zespołu ludzi, którzy pytają się zakażonych, z kim mieli bliskie kontakty, a następnie dzwonią do nich, lecz ma go uzupełniać.

Covid Tracker jest oparta na technologiach firm Google i Apple, podobnie jak np. aplikacja działająca w Niemczech. Smartfony osób, które przebywają przez przynajmniej 15 minut w odległości nie większej niż dwa metry od siebie, wymieniają się kodami. Jeśli u jednego z użytkowników test potwierdził obecność koronawirusa, zmienia on status w aplikacji przy pomocy specjalnego kodu wpisywanego na klawiaturze smartfonu, a ten następnie anonimowo wysyła powiadomienia do tych, z którymi wymienił się kodami. Dane o bliskich kontaktach automatycznie wymazywane są po 14 dniach, czyli okresie inkubacji koronawirusa.

Jak podano, opracowanie aplikacji, która może działać na wszystkich telefonach z systemem operacyjnym Android 7 lub wyższym oraz na modelach iPhone 6 lub nowszych, kosztowało 850 tys. euro, a jej utrzymanie będzie wymagało 350-400 tys. euro rocznie.

W Irlandii dotychczas wykryto 25 531 zakażeń koronawirusem, z czego 1742 zakończyły się zgonem. We wtorek poinformowano, że w ciągu ostatniej doby odnotowano jeden zgon i stwierdzono 24 nowe zakażenia.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama