Polityka i prawo
iOS winny zhakowania telefonu Bezosa?
Wina za zhakowanie telefonu prezesa Amazona Jeffa Bezosa nie leży po stronie WhatsAppa, którego szyfrowanie jest odporne na ataki, tylko systemu operacyjnego iOS Apple’a - ocenił w wywiadzie BBC wiceprezes ds. globalnych i komunikacji Facebooka Nick Clegg.
Zdaniem Clegga fakt, że komunikacja w ramach aplikacji WhatsApp jest szyfrowana, uniemożliwia dokonanie ataku hakerskiego przy pomocy przesyłanych przez nią wiadomości.
Clegg wskazał, że "coś" musiało naruszyć bezpieczeństwo systemu operacyjnego iPhone'a Bezosa. Według danych z raportu technicznego nt. incydentu wynika, że szef koncernu Amazon korzystał wówczas z iPhone'a X, na którym odebrał wiadomość zawierającą podejrzane nagranie wideo wysłane z konta saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salamana na WhatsAppie. Według specjalistów prowadzących badania w sprawie incydentu, to właśnie ten plik stał się źródłem zainfekowania urządzenia Bezosa złośliwym oprogramowaniem.
Pytany o dowody na poparcie swoich twierdzeń Clegg stwierdził, że jest całkowicie pewien tego, co mówi, gdyż "technologia szyfrowania końcowego nie może być zhakowana przez nikogo, dopóki urządzenie (potencjalnej ofiary ataku - PAP) nie znajdzie się w czyichś rękach".
Serwis internetowy brytyjskiego nadawcy publicznego informuje, że wypowiedzi Clegga wzbudziły spore kontrowersje w społeczności eksperckiej. Związany z dziennikiem "Guardian" edytor działu technologii Alex Hern ocenił, że "Nick Clegg spędził za dużo czasu powtarzając slogany Facebooka na temat szyfrowania w kontekście działań organów ścigania i najwyraźniej nie rozumie, co tutaj (w wywiadzie dla BBC - PAP) mówi. To nonsensowna wypowiedź".
Jednocześnie BBC przypomina, że w 2019 roku specjaliści z branży cyberbezpieczeństwa wykryli dwie podatności komunikatora WhatsApp, które udowodniły, że bezpieczeństwo komunikatora nie jest nienaruszalne.
Portal Gizmodo ocenia z kolei, że to nie pierwszy raz, kiedy Facebook brak odporności na ataki hakerskie przypisuje systemom operacyjnym urządzeń użytkowników, nie przyjmując odpowiedzialności za własne ewentualne błędy. W kontekście ataku na Jeffa Bezosa podobne wypowiedzi pojawiły się w wywiadzie wiceprezeski koncernu na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Nicoli Mendelsohn, która w rozmowie z agencją Bloomberga stwierdziła, iż "incydent dotyczący Bezosa zwraca uwagę na ryzyka związane z istnieniem możliwych podatności aktualnie wykorzystywanych systemów operacyjnych w telefonach".
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany