Reklama

Polityka i prawo

Internet jako broń. „Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty”

fot. Kancelaria Premiera/Twitter
fot. Kancelaria Premiera/Twitter

„Doświadczamy wielu ataków hakerskich ze strony różnych państw, gdzie internet jest używany jako broń. Dlatego ważne, by na forum ONZ wypracować wspólne rozwiązania w zakresie zarządzania internetem. Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty. Myślę, że to dobrze oddaje kondycję jednostki w dobie internetu. Musimy zdać sobie z tego sprawę, jak wielką bronią jest internet” – stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas Szczytu Cyfrowego ONZ. 

IGF (Internet Governance Forum - Światowe Forum Zarządzania Internetem) to coroczne międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest miejscem wymiany myśli i doświadczeń w zakresie zarządzania internetem. W tym roku odbywa się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 6-10 grudnia br.

Gości zdalnie przywitał António Guterres, sekretarz generalny ONZ; Liu Zhenmin, zastępca sekretarza generalnego ds. zarządzania globalnym internetem, a następnie prezydent Andrzej Duda.

Natomiast premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podczas IGF ocenił, że „internet może stanowić wspaniałą szansę, jak i zagrożenie”. „Internet wpływa na życie wszystkich ludzi na całym świecie. Spotykamy się rok po zaplanowanej imprezie, odwołanym wcześniej forum i wiemy doskonale jak wielką siłę ma pandemia. To jednocześnie wdrożone e-rozwiązania pozwoliły nam się odnaleźć, jak e-recepta czy elektroniczne zwolnienia, które uratowały wiele istnień ludzkich. To są dobre strony internetu” – ocenił premier.

Zagrożeniem ataki hakerskie

Szef rządu dodał, że jednocześnie doświadczamy wielu ataków hakerskich, ze strony różnych państw, gdzie internet jest używany jako broń. „Dlatego ważne, by na forum ONZ wypracować wspólne rozwiązania w zakresie zarządzania internetem. Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty. Myślę, że to dobrze oddaje kondycję jednostki w dobie internetu. Musimy zdać sobie z tego sprawę, jak wielką bronią jest internet. Jak konieczne pod kierunkiem ONZ jest wypracowanie odpowiedniego systemu zarządczego. To wyzwanie na miarę XXI wieku, któremu można sprostać tylko wspólnie” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szczyt Cyfrowy odbywa się w formule hybrydowej. Tematem przewodnim jest „Internet United”, hasło ma uwzględniać ideę otwartego, wolnego i niepodzielonego internetu, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze (2)

  1. Krzysztof

    Tytuł artykułu oddaje sedno sprawy.

  2. płacący w Internecie

    "Jeśli nie płacisz za produkt, to produktem jesteś ty" W obecnym Internecie jeśli płacisz też jesteś produktem tylko bardziej zadbanym abyś jeszcze więcej płacił.