Reklama

Polityka i prawo

Infiltracja sieci Watykanu przez chińskich hakerów

fot. publicdomainpictures.net
fot. publicdomainpictures.net

Hakerzy powiązani z chińskim rządem zinfiltrowali watykańskie sieci twierdzi Recorded Future, amerykańska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Działania hakerów miały miejsce na kilka miesięcy przed prognozowanymi rozmowami odnośnie przedłużenia porozumienia pomiędzy Stolicą Apostolską a rządem Chin.

Działania chińskich hakerów miały być prowadzone od maja br. i oprócz sieci Watykanu dotyczyć miały również sieci diecezji Kościoła rzymskokatolickiego w Hongkongu. Za atakiem, zdaniem amerykańskiej firmy stoi grupa RedDelta – działająca na zlecenie rządu Państwa Środka. 

W raporcie Recorded Future esperci wskazują, że działania obejmowały infiltrację komunikacji pomiędzy Watykanem a Diecezją w Hongkongu. Narzędzie i metody wykorzystane przez grupę były również stosowane w przypadku chińskich podmiotów wspieranych przez rząd.

Ataku dokonano za pomocą dokumentu zaadresowanego do przedstawiciela Kościoła katolickiego w Hongkongu (jest on jednocześnie łącznikiem pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami), który został „uzbrojony” w złośliwe oprogramowanie.

Działania hakerów miały miejsce tuż przed zapowiadanymi rozmowami o odnowienie porozumienia z 2018 roku, które stabilizowało stosunki pomiędzy Chinami a Stolicą Apostolską. Jak wskazuje Reuters, powołując się na swoje źródła, zaplanowane przedłużenie porozumienia nie jest oczywiste z uwagi na pandemię koronawirusa.

Komentarze