Reklama

Polityka i prawo

Huawei zapowiada ogromne inwestycje we Włoszech. W zamian domaga się "uczciwości"

Fot. Luis García/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Luis García/Wikimedia Commons/CC 3.0

Zgodnie z zapowiedziami chińskiego giganta technologicznego Huawei, firma w ciągu trzech lat ma zainwestować we Włoszech 3,1 mld USD i utworzyć 1000 nowych miejsc pracy. Równocześnie szef lokalnego oddziału koncernu Thomas Miao wezwał Rzym do zapewnienia „uczciwości” ws. regulacji dotyczącej sieci 5G.

Dyrektor generalny włoskiego oddziału Huaweia w poniedziałek w Mediolanie zwrócił się do włoskiego rządu z prośbą o "transparentność, wydajność i uczciwość" przy korzystaniu, względem infrastruktury 5G, ze specjalnych uprawnień pozwalających władzom na interwencję w sektorze prywatnym w interesie bezpieczeństwa narodowego. Wezwał też do przyśpieszania procedur dotyczących pozwoleń na prace nad wdrażaniem nowej technologii, co obecnie ma zajmować do 165 dni.

Miao zaapelował, by wszelkie specjalne kryteria określone przez włoski rząd dotyczyły w równym stopniu firm spoza Unii Europejskiej, jak i producentów z państw członkowskich (jak fińska Nokia i szwedzki Ericsson). "Jest bardzo ważne, by technologia 5G była neutralna" - powiedział przedstawiciel Huaweia, dodając, że nowe normy powinny mieć zastosowanie "wobec wszystkich graczy, by zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność infrastruktury od samego początku".

Agencja Reutera zwraca uwagę, że Rzym zwiększył ostatnio zakres swoich uprawnień interwencyjnych zastosowanych wcześniej w 2017 r. względem firmy Telecom Italia, nad którą faktyczną kontrolę przejął francuski koncern Vivendi. W minionym tygodniu włoski rząd wprowadził zmianę w przepisach regulujących ten przywilej, tak by objąć nim również infrastrukturę 5G. Decyzja w ciągu 60 dni musi zostać zaaprobowana przez parlament.

Reuters wskazuje, że rozszerzenie uprawnień interwencyjnych władz ma uspokoić obawy niektórych państw Unii Europejskiej, a także załagodzić niezadowolenie Waszyngtonu wobec poparcia przez włoską koalicję rządzącą chińskiej Inicjatywy projektu Pasa i Szlaku. Zachód obawia się, że krok mający przynieść poprawę stanu gospodarki Włoch może dać Pekinowi dostęp do wrażliwych technologii.

Agencja przypomina, że Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na sojuszników, by wykluczyli dostawców sprzętu telekomunikacyjnego z Państwa Środka - Huawei i ZTE - z udziału w lokalnych wdrożeniach technologii 5G. USA obawiają się wystawienia tej sieci na działania szpiegowskie na rzecz Pekinu. Obie wymienione spółki stanowczo odrzucają amerykańskie zarzuty.

Jak relacjonuje agencja Reutera, w poniedziałkowym wystąpieniu Miao potwierdził wcześniejsze doniesienia, zgodnie z którymi Huawei zlikwiduje 1000 miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. Szef włoskiego oddziału koncernu dodał też, że firma ma "plan B" dotyczący zabezpieczenia dostaw komponentów na wypadek utrzymania jej przez Waszyngton na tzw. czarnej liście.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama