Reklama

Polityka i prawo

Huawei odwołuje się od szwedzkiego zakazu. Chińska firma zostanie dopuszczona do budowy sieci 5G?

Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna
Fot. Pxfuel.com/Domena pubiczna

Szwedzki regulator rynku telekomunikacyjnego Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS) zdecydował o przesunięciu aukcji pasma 3,5 GHz. Jest to spowodowane przez decyzję Sądu Administracyjnego, który potrzebuje czasu, aby rozpatrzyć odwołanie Huawei w sprawie decyzji wykluczającej chiński podmiot z prac nad siecią nowej generacji w Szwecji.

Regulator podjął decyzję po tym, jak Sąd Administracyjny zdecydował, że decyzja dotycząca wykluczenia sprzętu Huawei z sieci 5G operatorów zostaje zawieszona do czasu rozpatrzenia przez sąd odwołania wniesionego przez chińską firmę.

Pod koniec października  szwedzki regulator rynku telekomunikacyjnego ogłosił, że w budowaniu sieci 5G w tym kraju zakazane będzie korzystanie ze sprzętu chińskich koncernów telekomunikacyjnych Huawei i ZTE lub ich dostawców. To kolejne państwo europejskie, które zdecydowało się na taki krok. Regulator zakazał stosowania produktów dwóch chińskich firm do nowych instalacji telekomunikacyjnych tworzonych na potrzeby obsługiwania tych kontraktów. Do 2025 roku będzie musiał również zostać wycofany już używany w Szwecji sprzęt produkcji Huawei i ZTE, który jest wykorzystywany w tym celu. Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej od początku roku nowej ustawy, po przeprowadzeniu konsultacji z wojskiem i służbami specjalnymi, "by zapewnić, że używanie sprzętu radiowego w tych pasmach nie przyczyni się do narażenia bezpieczeństwa Szwecji".

Po decyzji szwedzkiego regulatora rynku telekomunikacyjnego, Huawei wystosował komunikat, w którym wyraża zaskoczenie decyzją. Firma napisała, że jest zawiedziona kryteriami uczestnictwa operatorów telekomunikacyjnych w aukcjach na częstotliwości 3.5 GHz i 2.3 GHz, ogłoszonymi dzisiaj przez szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS).

Zareagowało również chińskie MSZ ostrzegając Szwecję przed „negatywnym wpływem”  tej decyzji na działające w Państwie Środka szwedzkie firmy oraz apelując o wycofanie decyzji o wykluczeniu chińskich koncernów telekomunikacyjnych.

image
Oferta sklepu Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama