Reklama

Polityka i prawo

„Historyczne zmiany” w Departamencie Stanu USA

Fot. U.S. Embassy in Chile/cl.usembassy.gov
Fot. U.S. Embassy in Chile/cl.usembassy.gov

„Planujemy utworzyć Biuro ds. Cyberprzestrzeni i Polityki Cyfrowej, które koncentrować się będzie na trzech kluczowych obszarach: cyberbezpieczeństwie, międzynarodowej polityce cyfrowej i wolności cyfrowej” – zakomunikował Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. To efekt przeglądu, którego wyniki skłoniły sekretarza Antonego Blinkena do „przeprowadzenia kilku historycznych zmian”.

Podczas briefingu prasowego padło stwierdzenie, że „znajdujemy się w całkowicie nowej erze”, jeśli chodzi o problemy globalne – kwestie klimatyczne, zdrowotne, ale także związane z dynamicznie postępującym rozwojem technologicznym.

„Kilka historycznych zmian”

Aby móc skutecznie reagować na wyzwania współczesnego świata, Departament Stanu USA podjął szeroko zakrojone wysiłki na rzecz przeglądu cyberprzestrzeni oraz branży technologicznej. Jak wskazał podczas spotkania z dziennikarzami Ned Price, na bazie otrzymanych wyników, sekretarz stanu wyciągnął wnioski i „postanowił przeprowadzić kilka historycznych zmian”.

Cel? Integracja

Kluczową jest plan utworzenia Biura ds. Cyberprzestrzeni i Polityki Cyfrowej, które koncentrować się będzie na trzech fundamentalnych obszarach: cyberbezpieczeństwa (polityce i negocjacjach, cyberodstraszaniu, a także cyberoperacjach i budowaniu cyberzdolności), międzynarodowej polityce cyfrowej i wolności cyfrowej. Na jego czele ma stać ambasador generalny. „Zintegruje to podstawowe elementy bezpieczeństwa, ekonomii i wartości naszej cyberagendy” – wyjaśnił Ned Pirce.

Co więcej, Departament Stanu myśli nad powołaniem wysłannika ds. krytycznych i nowoczesnych technologii. Miałby się on zajmować prowadzeniem dyplomacji technologicznej z amerykańskimi sojusznikami i partnerami na wielu forach.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze