Reklama

Polityka i prawo

HarmonyOS: Huawei zapowiada uruchomienie własnego systemu operacyjnego

fot. A4-Nieuws / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. A4-Nieuws / Flickr / CC BY-SA 2.0

Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei, który za sprawą nałożonych na niego sankcji został odcięty od amerykańskiego oprogramowania, zamierza 2 czerwca uruchomić własny system operacyjny HarmonyOS – przekazała we wtorek agencja Reutera.

Sankcje nałożone w 2019 roku przez amerykański rząd sprawiły, że nowe modele telefonów Huawei nie mogą korzystać z usług Google Mobile Services, na których opiera się większość aplikacji na system Android.

Nie jest jasne, czy wraz z własnym systemem operacyjnym Huawei zaprezentuje też nowe modele smartfonów, czy też system będzie instalowany na starych urządzeniach w trybie aktualizacji.

Uruchomienie HarmonyOS tylko częściowo złagodzi wpływ amerykańskich sankcji, które odcięły Huawei również od kluczowych technologii pochodzących z USA, co utrudniło mu projektowanie własnych czipów i sprowadzanie komponentów od dostawców zewnętrznych – pisze Reuters.

Administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa uznała Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, twierdząc, że chińska firma może wykorzystywać wyprodukowane przez siebie urządzenia do szpiegowania na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.

Szef Huawei Ren Zhengfei sygnalizował w tym tygodniu w okólniku rozesłanym do pracowników, że firma będzie się skupiała na rozwoju oprogramowania, ponieważ – jak ocenił – dziedzina ta znajduje się zasadniczo „poza kontrolą USA” i Huawei będzie tam miał „większą niezależność i autonomię”.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze